Ha Magyarország meg tudta adóztatni az egészségtelen élelmiszereket, miért ne tehetné meg ugyanezt Massachusetts állam is? - teszi fel a szónoki kérdést a Boston Globe. A magyarok hosszú idő óta az egészségtelen étkezési szokásokat követő emberek mintáinak számítanak Európában. A felnőttek között 28,5 százalék az elhízottak aránya, ami az egyik legmagasabb mutató az öreg kontinensen.
A jelenlegi kormány megelégelte a járványosnak tekinthető elhízást, és cselekedett. Két éve átlagosan a termékek árának 20 százalékát elérő különadót vezettek be a cukortartalmú üdítőkre, az energiaitalokra, illetve nagy só- és cukortartalmú chipsekre. Az idei év első felében 42 millió forint folyt be ebből a közteherből, amelynek egy részét az egészségügy kapta meg.
Annyira kellemetlen volt!
Olyan rossz volt a helyzet, hogy ki kellett valamit találnunk ellene - idézte Szócska Miklós egészségügyi államtitkárt a tudósítás. Őszintén szólva, az adó bevezetésével a sötétbe ugrottunk. Nem tudtuk, hogy képesek leszünk-e egyszerre bevételt elérni és befolyásolni az emberek étkezési szokásait - mondta az államtitkár. Emellett aggasztotta a döntéshozókat, hogy kárt okozhatnak az érintett termékeket előállító vállalkozásoknak.
Úgy véltük, hogy a munkavállalókat már így is kár érte, hiszen az egészségtelen táplálkozás okozta egészségügyi károsodásuk miatt szükségtelenül kimaradnak a munkából. Szócska szerint kellemes meglepetést okozott neki a chipseladások visszaesése, igaz, egyelőre nehéz lenne megmondani, hogy emögött a recesszió volt-e vagy az új adó hatása. Ugyanakkor az adó rákényszerítette a háztartásokat fogyasztásuk újragondolására. Ami a cégeket illeti, a Red Bull energiaital-gyártó magyarországi tevékenységének visszafogása mellett döntött, míg más érintett gyártók mérsékelték egyes termékeik sótartalmát.
A kislány megmondta
Sokan voltak, akik elgondolkodtak azon, hogy ha valamit chipsadóval sújt a kormány, akkor azt nem véletlenül teszi, hanem azért, mert az a termék árthat az egészségének. Az államtitkár elmesélt egy aranyos sztorit is. Egy szupermarketben nemrégiben saját fülével halotta, amint egy kislány azt mondta az anyjának: Mami, ne vedd meg ezt az csokit! Egészségügyi adó van benne!
A közegészségügyi szakértők egyre jobban érdeklődnek a magyar kormányéhoz hasonló megközelítések iránt. A British Medical Journal egyik cikke szerint 20 százalékos chipsadó kivetésével jelentősen vissza lehetne szorítani az elhízást Angliában.
Massachusettsben eddig sikertelenek voltak az ezzel kapcsolatos próbálkozások. Az állam kormányzójával az élen több politikus próbálta megszüntetni az édességek és a cukros üdítők adómentességét. Az egyik ezzel kapcsolatos törvényjavaslatot a Boston Foundation kutatóintézet tanulmányával támasztották alá, amely szerint az államban évente 1,8 milliárd dollár egészségügyi kiadást okoznak az elhízásra visszavezethető betegségek.
Az ügy nem került le a napirendről. A Boston Globe szerint az adókedvezmény eltörlésének hívei a magyar példával is érvelhetnek a vitában.