A globális utazási korlátozások és lezárások nagymértékben hozzájárultak a világkereskedelem volumenének visszaeséséhez. Míg a tavalyi év végén javultak a kilátások az árukereskedelem meglepően gyors bővülése miatt, mégis a 2020-as év második negyedéve éves összehasonlításban 15 százalékos visszaesést mutatott - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) "Helyzetkép a világkereskedelemről 2020" kiadványából.
A globális külkereskedelem intenzitása 2018-ban érte el csúcsát, azóta a globális ipari termelés stagnál, míg a világkereskedelemben csökkenő trend alakult ki. A Kereskedelmi Világszervezet (World Trade Organization, WTO) elemzése szerint a világkereskedelem volumene 2020-ban 5,3 százalékkal esett vissza, igaz ez jóval kevesebb, mint a tavly októberében prognosztizált 9,2 százalék.
"Az év vége felé a vártnál jobb teljesítményt tapasztalhattunk a világgazdaságban, ami döntően a Covid19-vakcinák novemberi bejelentésével függött össze" - írja a KSH.
Kormányzati beavatkozások kellettek
A kereskedelem fellendülését és a kibocsátás növekedését 2020 második felében jelentős mértékben támogatták a különböző kormányzati beavatkozások, közülük kiemelendő az Egyesült Államokban bevezetett fiskális ösztönző intézkedések.
Ezenkívül sok vállalkozás és háztartás alkalmazkodott a változó körülményekhez: a korlátozások ellenére a gazdasági tevékenységük fenntartása érdekében különböző innovatív módszereket dolgoztak ki, ezzel korlátozva a gazdasági visszaesés mértékét.
Többen vettek ruhát, drágultak az üzemanyagok
Az év második felében az üzemanyagok 44, az élelmiszerek 10, a mezőgazdasági nyersanyagok 17 százalékkal drágultak 2020 júniusához mérten.
A turizmus is beszakította a számokat
A kereskedelmi szolgáltatások exportbevételei 20 százalékkal csökkentek az előző évihez képest. A szolgáltatáskereskedelmet különösen a nemzetközi utazási korlátozások nehezítették, mivel megakadályozták a fizikai jelenlétet vagy személyes kapcsolatot igénylő szolgáltatások nyújtását.
A kereskedelmi célú repülőjáratok napi száma a 2020 elejét jellemző 110 ezerről az első hullám legkritikusabb időszaka alatt 30 ezerre csökkent. A mélypontot követően 2020 augusztusára a járatok száma fokozatosan 65–70 ezer köré emelkedett, és megközelítőleg ezen a szinten stagnált az év hátralévő részében.
Még mindig Németország hazánk egyik legfontosabb partnere
2020-ban Magyarország termékbehozatalában is Németország áll az első helyen. A tőlük érkező import 2,1 milliárd euróval mérséklődött 2019-hez képest, és 24 milliárd eurót tett ki. Kína és a Koreai Köztársaság az egyedüli olyan partnerországok, ahonnan 2020-ban nőtt a termékbehozatalunk (1,3, illetve 0,7 milliárd euróval), míg a többi ország esetében csökkenő forgalmat bonyolítottunk le 2019-hez képest - derül ki a KSH jelentéséből.
A koronavírusnak az árukereskedelemre gyakorolt hatása régiónként eltérő volt - írja a KSH. A legtöbb régió esetében ugyanis mindkét irányban nagymértékben visszaesett a termék-külkereskedelmi forgalom. Ez alól az egyetlen kivétel Ázsia volt, ahol az export volumene kismértékben nőtt, az importé csökkent.
A termékek világkereskedelmében az elmúlt években egyértelműen az ázsiai országok térnyerése volt jellemző, aminek következtében Ázsia jelentős mértékben növelte termékpiaci részesedését. Mindez Európa és Észak-Amerika piacvesztésével járt együtt.
Dél-Amerika és Afrika nagy visszaestést könyvelhet el
A globális szolgáltatás-külkereskedelem 22 százalékkal mérséklődött a tavalyi év során, a külkereskedelmi forgalom szintjében a legnagyobb mértékű visszaesést Dél-Amerika és Afrika szenvedte el. 2017 óta valamennyi régió közül egyedül Észak-Amerika és Európa tartozik azon régiók közé, amelyek pozitív többlettel zártak.
A világgazdaság teljesítménye elmaradt az előző évihez képest
2020-ban a globális folyamatokat a világjárvány határozta meg. A világgazdaság teljesítménye 3,3 százalékkal elmaradt az előző évitől, ezzel tíz éven át tartó konjunktúra ért véget. A növekedés üteme már a pandémia előtt lelassult, a 2019. évi 2,8 százalékos bővülés a legkisebb volt a 2009-es recesszió óta. Ebben természetesen nemzetközi tényezők – elsősorban az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségek – is szerepet játszottak.
Az Európai Unióban pedig a járműgyártás – elsősorban a német autóipar – nehézségei és a Brexit körüli bizonytalanságok is visszafogták a gazdasági teljesítményt. A 2020. évi visszaesés nagyobb volt, mint 2009-ben a pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor a recesszió alapvetően Amerika és Európa országait sújtotta. Ezúttal viszont a világgazdaság mindegyik nagy szereplőjét közvetlen és jelentős gazdasági károk érték.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!