Az Ebola-járvány, amely az év eleje óta több mint 700 ember halálát okozta Nyugat-Afrikában, gyorsabban terjed, mint amilyen tempóban a hatóságok védekező intézkedései érezteni tudják a hatásukat - jelentette ki Margaret Chan, a WHO igazgatója a világszervezet és az érintett országok guineai tanácskozásán az AP tudósítása szerint. Ennek a konferenciának fordulópontot kell hoznia a vírus elleni harcban - tette hozzá.
Ha a helyzet tovább romlik, annak katasztrofális következményei lehetnek. Nagyon sok ember halhat meg, aminek súlyos járulékos szociális és gazdasági következményei lehetnek. Óriási a kockázta annak is, hogy a járvány további országokra terjed át.
Kapcsolódó
Chan szerint az Ebola nem fertőzhet meg bárkit korlátlanul, ám nem szabad engedni, hogy a vírus tovább terjedjen. Nagy a veszélye az újabb mutációknak - az Ebola nem az a kórokozó, amely esetén meg lehet kockáztatni, hogy újabb váratlan meglepetéseket okozó változatai jöjjenek létre.
Féléves harc
Az Ebola-járvány leküzdése három-hat hónapig tarthat - idézte Tom Frieden, az amerikai betegségmegelőzési központ (CDC) igazgatójának becslését a Bloomberg. A szervezet 50 egészségügyi dolgozót vezényel a térségbe és növelik a segélyeket is.
Ezzel egyidejűleg kivonják az amerikai Békehadtest 340 önkéntesét, akik közül két személyre karantén vár, ugyanis érintkeztek egy olyan helyi lakossal, aki később meghalt Ebola-fertőzésben. Az Egészségügyi Világszervezet, Guinea, Libéria és Sierra Leone "új szintre" emelik a védekezést - jelentette ki a pénteki tanácskozás előtt Margaret Chan. Együtt összesen 100 millió dollárt fordítanak a halálos vírus terjedésének megfékezését célzó ellentámadásra.
A WHO legfrissebb adatai szerint július utolsó hetében 57 embert vitt el az Ebola. Ezen belül Sierra Leonéban nyolcan vesztették el életüket és kilencen kapták el a betegséget, Liberiában 27 halálesetről és 80 új megbetegedésről tudnak. Az utóbbi ország - követve a előbbit - szintén rendkívüli állapotot vezetett be, amelynek részeként megszigorítják a határellenőrzéseket.
Kísérleti orvosság
A 100 millió dollár egy részét szintén az emberek mozgásának ellenőrzésére költik, főként a határsávoknál. Emellett javítják a kockázatelemzést és a gyanús esetekkel összefüggő laboratóriumi tesztelést. Erősíteni kell az egészségügyi személyzet védelmét is - egyes érintett országokban helyenként még kesztyűjük sincs a fertőző betegekkel foglalkozó ápolóknak. A WHO-nak immáron 120 fős egészségügyi csoportja dolgozik a térségben.
A járvány halálozási aránya a korábbi 90 százalékról 60 százalékra csökkent. Az Ebolára továbbra sincs gyógyszer, csak az intenzív kezelés és a jó szerencse segíthet a betegeken. Két amerikai önkéntest, akik elkapták a betegséget, Libériában ápolnak. Egyikük kísérleti szérumot is kap a betegségre. Erről ugyan nem árulnak el többet, de sajtóértesülések szerint van néhány kísérleti stádiumban lévő orvosság az Ebola ellen, amelyekkel ígéretes állatkísérleteket folytatnak.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Rossz hír érkezett: alapjaitól kell újjáépíteni az M1-M0 csomópontot

Fegyvertelenül vezérelné katonáit Ukrajnába a dán hadsereg feje, az oroszok „életveszélyt” kiáltanak

Repülőgépeket kérhettek a tárgyalásokon az oroszok, ebből vásárolnának be

Szijjártó Péter bejelentést tett: fontos beruházást hoz Magyarországra a svéd vállalatcsoport

Napelem telepítéskor inkább a szomszéd, mint a napsütés számít

Elárulták az amerikaiak, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról

Visszahívás: ne egye meg ezt a terméket, szalmonellás lehet

Inkább rá se nézzen a számlájára, ha ide fektetett be

Ez történik a Trump-vámok miatt a piacon
