A maguk módján hangos éljenzéssel fogadták Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök bejelentését, miszerint leveszi a Görögország donoraival tárgyaló delegáció éléről Jánisz Varufakisz pénzügyminisztert (képünkön elöl). Ezzel teljesíti az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport vezetője, Jeroren Djisselbloem kérését - a holland pénzügyminiszter a múlt héten kérte Varufakisz kivonását a frontvonalból, mert egyetlen kollégájával sem tudott szót érteni. Az eurócsoport a Görögországot finanszírozó EU-t és IMF-et képviseli az egyeztetéseken.
A hír napvilágra kerülését követően feléledt a remény a megállapodásra, ezért a megélénkülő keresletnek köszönhetően szabadesésbe kezdtek a görög állampapírok hozamai. A 2017-es lejáratú kötvény hozama, amely korábban megugrotta a 26 százalékos szintet is, 22 százalék alá csökkent. A tízéves papíroké több mint fél százalékponttal, 11,5 százalékra esett. (A szakértők a hat százalék feletti hozamokat hosszú távon finanszírozhatatlannak tartják.) Ezzel egyidejűleg a bankok részvényei 2-4 százalékkal drágultak, a tőzsdeindex pedig 4,4 százalékkal ugrott meg.
Mindenki érdeke
Ciprasz több mint kétórás interjút adott a Star TV-nek, amelyet sajátos időpontban, az éjszaka közepén sugárzott a tévétársaság. Ebben jelentette be Varufakszik visszavonását. Emellett arról is beszélt, hogy a hitelezőkkel kötendő megállapodásról - amely borítékolhatóan tartalmazni fog olyan intézkedéseket, amelyek ellenkeznek pártja, a radikális baloldali Sziriza választási ígéreteivel - meg kell kérdezni az emberek véleményét. Az egyértelműség kedvéért jelezte: nem előrehozott választásra, hanem népszavazásra gondol.
Emellett kincstári optimizmussal nyilatkozott a megegyezés lehetőségéről. Görögországnak az eurózónában a helye, Európa számára is alapkérdés, hogy ne essenek ki a közös európai valutát használó államok közösségéből. A görögök bukása Európa bukása is lenne, ezért Ciprasz biztos benne, hogy Angela Merkel német kancellár is a probléma megoldásán munkálkodik.
Új seprő
Az interjúból kiderült, hogy a pénzügyminiszter ezentúl a háttérből fogja irányítani a munkát, a tárgyaló delegáció vezetését pedig Euklid Cakalotosz (képünkön hátul), a nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős külügyminiszter-helyettes veszi át. A Financial Times szerint ő a kormányfő belső köréhez tartozik. Szakértők szerint ez a váltás az első komoly engedmény a görögök részéről a tárgyalási folyamatban. Cakalotosz személyében végre tárgyalási tapasztalatokkal rendelkező politikus képviseli a görög felet.
Írásban kellett volna kérni
Ciprasz az interjúban panaszkodott az Európai Központi Bankra és az eurócsoportra. Elmondása szerint az előbbi február közepén 15 milliárd euróról kilencmilliárdra szállította le azt a limitet, amennyi kincstárjegyet a görög bankok a kormánytól vásárolhatnak. Ezzel hatmilliárd euróval szűkítették a hitelfelvételi lehetőséget, ami rosszul jött a pénzszűkében lévő költségvetésnek. Ráadásul Dijsselbloem az eurócsoport nevében megígérte, hogy ezt a korlátot teljesen eltörlik, ám ezt nem tartották be. A kormányfő szerint hibát követtek el, hogy nem kérték írásban az ígéreteket.