A balti-tengeri Swinoujsciében működő Lech Kaczynski LNG-kikötőbe a Luisiana állambeli Sabine Pass és a texasi Corpus Christi gázterminálból induló szállítások keretében 2019 és 2022 között mintegy 730 ezer köbméter földgázt nyernek visszagázosítás után. 2023 és 2042 között a szállítások 39 milliárd köbméterre növekednek, évente mintegy 1,95 milliárd köbméterről lesz szó.
A közép-európai körútját csütörtökön Varsóban kezdő Richard Perry amerikai energiaügyi miniszter a Cheniere és a PGNiG szerződését méltatva kijelentette: Lengyelország érti az energetikai diverzifikáció fontosságát, a megállapodás "jelzést jelent egész Európának, hogy így lehet fejleszteni az európai jövőt, az energiabiztonságot". Szavai egybecsengnek az Egyesült Államok politikájával, amely egyrészt új piacokat keres az amerikai energiahordozók számára, másrészt csökkentené a közép- és kelet-európai energiapiac függőségét az orosz szállításoktól.
A PGNiG elnöke, Piotr Wozniak ezt követően kilátásba helyezte: cége még két újabb szerződést kötne az LNG szállításaira. "Különféle megállapodásokat írunk alá az amerikai cégekkel, közös nevezőjük az, hogy 20-30 százalékkal olcsóbban, mint a jelenleg Oroszországból szállított gáz" - jelentette ki.
A PGNiG már októberben egy 20 évre szóló, évi 2 millió tonna LNG importjára vonatkozó megállapodást kötött az amerikai Venture Global LNG amerikai céggel.
Tavaly pedig Lengyelország egy öt évre szóló megállapodást kötött az amerikai LNG szállítására, ez 800 millió köbméter - visszagázosított - földgáz vásárlására vonatkozik.
A 2016 óta működő, a Balti-tengertől az Adriai-tengerig létesülő észak-déli gázfolyosó csomópontját képező swinoujsciei terminál jelenleg évi 5 milliárd köbméter kapacitással működik. Lengyelország évi földgázszükséglete 15 milliárd köbméter. A lengyel gázellátásnak több mint a felét Oroszország biztosítja 2022-ig tartó gázszállítási szerződés keretében.