A Moody's Corporation cégcsoport gazdaságelemző részlege szerint ebben a vállalati körben a leminősítések megugró aránya az osztályzatjavításokhoz képest túlmutat az olajárak zuhanásától keményen sújtott nyersolaj- és földgázszektoron. A Moody's csak az idei negyedik negyedévben eddig 127 osztályzatrontást jelentett be a magas hozamú adósságpapírok kibocsátóinak körében, a felminősítések száma ugyanakkor mindössze 38 volt ugyanebben a csoportban.

A megoszlás a nyersolaj- és földgázipari cégadósok kiszűrésével is komor: így számolva 79 leminősítés áll szemben 35 felminősítéssel a Moody's nyilvántartásában. A ház hangsúlyozza, hogy a teljes magas hozamú vállalati adósi kör 23,5 százalékos negyedéves felminősítési rátája a legrosszabb a 2009 első negyedévében mért 12,9 százalékos legutóbbi mélypont óta. Az amerikai nem elsőrendű (subprime) jelzálogadósi körből kiindult, globális pénzügyi krízissé fajult hitelválság 2009 elején tetőzött.

Tartanak a banki reakcióktól

A Moody's Analytics elemzése szerint a vállalati adósminőséget ezúttal elsősorban a gyenge árérvényesítési kondíciók rontják. Az amerikai kiskereskedelmi benzinárak például jelenleg 42 százalékkal alacsonyabbak a 2011-2013-as időszak átlagánál. A ház szerint a magas hozamú vállalati kötvények jelenlegi 721 bázispontos átlagos hozamfelára azzal a kockázattal jár, hogy a bankok korlátozhatják sok nem befektetési ajánlású besorolással ellátott vállalati adós hitelellátását.

A Moody's Analytics elemzői szerint még ha e vállalati kör kötvényeinek hozamfelára 2016-ban a 600-650 bázispontos sávba süllyedne is, az sem lenne elég szűk ahhoz, hogy ezek a cégadósok ismét a 2014-re jellemző ésszerű költségekkel férhessenek hozzá hitelekhez.

Mit tükröz a statisztika?

A ház mindemellett kiemeli azt is, hogy az amerikai vállalati szektorban az idei harmadik negyedévben az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség 3 százalékkal nőtt éves összevetésben, miközben a vállalatok által előállított bruttó hozzáadottérték-tartalom 2,6 százalékkal emelkedett.

A Moody's Analytics elemzőinek kimutatása szerint az elmúlt három alkalommal, amikor az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség emelkedési üteme egyévi időtávlatban meghaladta a vállalati szektor által előállított bruttó hozzáadottérték-tartalom növekedési ütemét, recesszió következett az amerikai gazdaságban.