Vlagyimir Putyin szűkebb környezete zsugorodni fog a jövő év márciusi elnökválasztásig - jósolja a Mincsenko Tanácsadó Csoport szokásos éves Politburo 2.0 jelentésében a Moscow Times tudósítása szerint. A szervezet minden évben megnevezi azokat a személyeket, akik el fogják veszíteni a befolyásukat minden oroszok államfőjének környezetében.
A jelentés a szovjet kommunista párt legfelsőbb döntéshozó testületéről kapta a nevét. A pártállami rendszerekben az úgynevezett szocialista országok élén álló pártok 10-20 fős felső vezetőségét nevezték politikai bizottságnak. Ennek tagjai ugyanolyan munkamegosztásban dolgoztak, mint a kormány miniszterei, egyfajta politikai irányítást gyakoroltak a kormánytagok szakmai vezetése mellett.
Kapcsolódó
Nagy meglepetés
A Mincsenko nem pusztán a kormányzati tisztviselőket sorol az elnök legszűkebb környezetéhez, hanem az állami vállalatok vezetőit és üzletembereket is, akik bejáratosak Putyinhoz. Az idei Politburo jelentés mindjárt egy nagy meglepetéssel kezdődik.
A tanácsadó cég szakértő úgy vélik, hogy az állami tulajdonú olajóriás, a Rosznyefty vezetője, Igor Szecsin már nem lesz Putyin környezetében a jövő márciusban esedékes elnökválasztás idején. Első látásra Szecsin befolyása csúcsán áll, miután ellenőrzi a legnagyobb orosz olajvállalatot - magyarázza a jelentés. Ugyanakkor ellentmondást nem tűrő vezetési stílusával az orosz elit számos tagját maga ellen fordította, akik immáron alkalmai koalíciót alkotnak vele szemben.
Jelentéktelenné vált
A másik nagy vesztes Vjacseszlav Vologyin, a Duma elnöke lehet. Őt azért ejtheti az elnök, mert túl jól végezte a dolgát. A parlament pártjait összekovácsolta egyetlen Putyin-párti szövetségbe, amivel a törvényhozás mint a társadalom politikai akaratát kifejező testület elvesztette a jelentőségét. Egyben ugyanez történt Vologyinnal.
A harmadik "bukott ember" Arkagyij Rotenberg, a Sztrojgazmontazs gázvezeték-építő cég tulajdonosa lehet. Neki éppen ellenkező ok miatt kell távoznia, mint a parlament elnökének - nem végezte elég jól a dolgát. Bizonyos fejlesztési projekteket nem volt képes végrehajtani elsősorban azért, mert a nyugati gazdasági szankciók megfosztották Oroszországot a szükséges technológia egy részétől.
A Mincsenko úgy látja, hogy Dmitrij Medvegyev miniszterelnök, Szergej Csemezov, a Rosztec állami technológiai vállalat vezérigazgatója, illetve Szergej Sobjanyin, Moszkva polgármestere még fél év múlva is tagja lesz Vlagyimir Putyin szűkebb környezetének.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!