Barack Obama nem látogat el Malajziába és a Fülöp-szigetekre, mivel útjának szervezői "logiszitikailag" nem tudták összehozni a két ország meglátogatását - jelentette be a Fehér Ház. Bruneiben és Indonéziában azonban részt vesz két regionális csúcsértekezleten. Az előbbi két ország az utazás végére esett volna, ezért az amerikai biztonsági és egyéb személyzet nem tudott a helyszínre érni. Az elnöknek vasárnap kellett volna elindulnia, ám miután a kongresszus nem tudott dűlőre jutni a költségvetés finanszírozásának meghosszabbításáról, megszaporodtak hazai teendői.

Obama mások mellett Wall Street-i bankárokkal is találkozni fog, hogy tárgyaljon a kialakult helyzetről, illetve az államadósságplafon emeléséről, amelyről október közepén kell döntenie a törvényhozásnak. A Pénzügyi Szolgáltatók Fóruma nevű lobbicsoport és 250 további cég levélben szólította fel a kongresszust az adósságplafon emelésére.

Beindult az Obamacare

A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a lakosság túlnyomó többsége a képviselőket okolja az államigazgatás részeleges leállásáért: 72 százalékuk ellenzi a republikánusok törekvését arra, hogy összekössék az Obama elnök nevéhez fűződő egészségügyi reform (Obamacare) leállítását a költségvetés finanszírozásának engedélyezésével, illetve az adósságplafon emelésével.

Eközben az online felületeken megkezdődött az állampolgárok jelentkezése az Obamacare keretében létrejött új egészségbiztosítási formákba. Az elektronikus piactereken - amelyek esetenként lefagytak, mert nem bírták a rohamot - a magánbiztosítók tucatjai ajánlják szolgáltatásaikat a reform új szabályainak megfelelően. A jelentkezők tájékozódhatnak a befizetéseiket kiegészítő állami támogatásokról, illetve azokról a korlátokról, amelyekkel a cégek vállalják biztosításukat.

A törvény egyébként jelentősen lazított ezeken: a biztosítóknak sokszor számukra hátrányos feltételekkel is vállalniuk kell a szerződés megkötését - például a jelentkező ismert betegségének tudatában is meg kell tenniük ezt. Az Obamacare-n kívül ilyen esetekben elzárkóznának a biztosítástól. Ugyanakkor már a nyáron elhalasztották annak a szabálynak a bevezetését, amely alkalmazottai egészségbiztosításának támogatására kötelezte volna az összes legalább 50 főt foglalkoztató céget.

Várakozások szerint az Obamcare hatmillió korábban biztosítás nélküli amerikait vonhat be az egészségbiztosítási rendszerbe.

Van egy terve

Obama elnök ázsiai útjának megcsonkítása arra utal, hogy a közigazgatás részleges bénultsága nem oldódhat fel hamarosan - véli Mark Mardell, a BCC észak-amerikai szakírója. Úgy tűnik, egyelőre egyik párt sem pislant, azaz egyikük sem tágít álláspontjától. Míg azonban Obamának stratégiája van a helyzet kezelésére, republikánus ellenfeleinek csak egy problémájuk van.

Először teljesen meg akarták semmisíteni az Obamacare-t - amelyet amerikai szemmel megengedhetetlenül nagy állami beavatkozásnak tartanak az emberek magánéletébe -, ám ez elbukott az alkotmánybíróság tavalyi döntésén, amely nem torpedózta meg a reformot. Ezután el akarták halasztani a törvény végrehajtását, majd még visszább lépve egyes elemeit akarták elhalasztani. Ezzel egyre kaotikusabb üzenetet küldenek a nagyérdeműnek, ami nem megy át a tömegkommunikáció szűrőin.

Válság-árukapcsolás

Obama ezzel szemben erősen hozzáláncolta a jelenlegi kis válságot egy sokkal nagyobbhoz, ahhoz, ami akkor következhet be, ha a kongresszus nem emeli meg az adósságplafont. Ez lényegében egyet jelentene az USA fizetésképtelenségének bejelentésével és borzasztó hatással lenne a világgazdaságra is. A demokraták várhatóan szorosan együtt tartják ezt a nagyobb ügyet, illetve ragaszkodásukat az Obamacare-hez. Azzal érvelhetnek, hogy nincs értelme lehetővé tenni a kormány finanszírozását, amíg nincs megoldva az adósságkorlát ügye, ezért nincs érelme az előbbi érdekében engedniük ellenfeleiknek.

A Fehér Házból származó értesülésekre hivatkozva a Wall Street Journal azt írta, hogy Obama várhatóan átfogóbb költségvetési kérdésekről tárgyalni fog a republikánusokkal. Ennek részeként tehet kisebb engedményeket az egészségügyi reform visszavétele terén. Cserébe azt kéri majd, hogy az ellenzék tegye lehetővé a két finanszírozási válság feloldását. Az informátorok szerint az általános költségvetési kiadáscsökkentések (sequester) és bizonyos adóügyek terén találhat közös nevezőt ellenfeleivel az elnök.