Erdogan és Merkel megbeszélése egy órán át tartott. Erdogan a felszólalása egy későbbi pontján megjegyezte azt is, hogy "a koalíciós kormányok mindig megnehezítik a munkát". A kijelentéssel az eddigi és a jövőbeni együttműködésre egyaránt utalt. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Merkellel mindig túl tudták tenni magukat a nehézségeken.
A török államfő szerint továbbra is a rasszizmus, az iszlám- és idegenellenesség az európai török közösség legfőbb problémája. Reményét fejezte ki egyúttal, hogy a következő kancellár is erőfeszítéseket tesz a probléma megoldása érdekében.
Kapcsolódó
Erdogan ismét közvetítette Merkelnek az Európai Unió és Törökország közötti vámunió frissítésének, a török állampolgárok schengeni vízummentességének, valamint a 2016-os EU-török migrációs megállapodás megújításának szükségességére vonatkozó török elvárásokat.
A török vezető "drága barátjának" nevezte Merkelt, és sok sikert kívánt a további életéhez. A nemzetközi közösségnek ezután is javára lesznek a német politikus tapasztalatai.
Merkel az illegális migráció kapcsán arról biztosította Erdogant, hogy az Európai Unió a jövőben is támogatni fogja Törökországot. "Szükségszerűnek" nevezte, hogy az unió segítse Ankarát az embercsempészettel szemben.
A 2016-os menekültügyi megállapodásról szólva a leköszönő német kancellár azt mondta, hogy a migránsok feltartóztatásáért ígért 6 milliárd euróból Brüsszel eddig 4,5 milliárdot fizetett ki. Az Európai Parlament további összeg kifizetéséről is döntött Ankarának.
Merkel a líbiai helyzet kapcsán hangsúlyozta: a külföldi erőket ki kell vonni az észak-afrikai országból. A német kancellár Szíriából és Szudánból érkezett zsoldosokat említett példaként, és jelezte, hogy előrelépést kért az ügyben török politikustársától.
Felszólalásában az emberi jogok törökországi helyzetével kapcsolatban kritikát fogalmazott meg Erdogan felé.
A két vezető politikus a megbeszélés során érintette az afganisztáni és a szíriai helyzetet, a Földközi-tenger keleti medencéjében talált energiahordozók ügyét, Ciprus kérdését, és a török-görög kapcsolatokat is.
Merkel és Erdogan politikai karrierjének legkiemelkedőbb közös pontja a Brüsszel és Ankara között 2016 márciusában tető alá hozott migrációs egyezmény volt, amely jelentős mértékben fékezte a kis-ázsiai országon keresztül az Európai Unióba tartó emberáradatot.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!