Angela Merkel visszautasította pártja, a CDU első számú szövetségese, a bajor CSU vezetője, Horst Seehofer javaslatát, amely szerint Németországnak 2016-ban felső korlátot kellene elfogadnia a befogadható menekültek számára vonatkozóan. A két politikus és pártjaik feszültsége újra erősödik - írta a Deutsche Welle hírportálja.
Merkel szerdán csatlakozott a CDU és a CSU politikusainak Bajorországban tartott tanácskozásához, alig két hónappal azt követően, hogy kollégája ugyanitt meglehetősen kellemetlen helyzetbe hozta. Akkor Seehofer egy sajtótájékoztatón negyed órán keresztül szapulta a kormány bevándorlási politikáját, miközben a kancellár asszony mellette szobrozott.
Maximum 200 ezer
Egymás mellett több eltérő álláspont is létezhet, amelyek a mai vita során várhatóan nem fognak változni - fejtegette a Wildbad Kreuthban folyó értekezleten Angela Merkel, válaszolva arra, hogy a CSU vezetője azzal állt elő: limitálják 200 ezerben az idén befogadható menekültek számát. Seehofer egyetértett azzal, hogy pillanatnyilag patthelyzet van kettejük között ebben az ügyben.
Tartom magam ahhoz, hogy 2016-ban meg kell változnia a német kormány menekültpolitikájának - tette hozzá. A kancellárra nehezedő nyomást fokozhatja, hogy a CSU más vezetői is ráerősítettek főnökük elvárására. Gerda Hasselfeldt a párt parlamenti frakciójának vezetője úgy fogalmazott, hogy kőbe vésett igényük a szigorúbb korlátozás bevezetése.
Nem hiányzott
A megengedő menekültpolitikát folytató Merkelt nehéz helyzetbe hozta, hogy az új év hajnalán láthatóan arab származású férfiak számos nővel szemben erőszakoskodtak Kölnben és Hamburgban. A CSU-n kívül saját pártjából és a német jobboldal radikálisabb köreiből is össztűz alatt tartott kancellárt érő bírálatok új lendületet kaptak. A Merkel szükségét látta hangsúlyozni, hogy a CDU és a CSU politikájában több a közös vonás, mint a különbség.
Még egy vita
David Cameron brit kormányfővel csütörtök délelőtt találkozott. Ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy egy "ésszerű reformcsomag" elfogadásárára törekszik, amelynek segítségével Nagy-Britannia bent tartható az Európai Unióban. Ezzel a meglehetősen általános megjegyzéssel elhatárolódott a konkrétan fogalmazó német politikusok egy részétől.
Többen azt ajánlották a berlini vezetésnek, hogy támogassa London javaslatát a vendégmunkások jogainak korlátozásával kapcsolatban. Eszerint az újonnan érkező európai munkavállalók négy éven át nem juthatnának hozzá a foglalkoztatásukhoz kapcsolódó szociális kedvezmények egy részéhez. Ha ez a jog általános uniós szabállyá válna, az a szintén sok kelet-közép-európai vendégmunkást fogadó Németországnak is jól jöhetne