Az európai politikusok szó szerint azzal biztatták a felkelőket a 2011-es arab tavasz idején, mint amit most az ukrán ellenzéknek mondanak. Teljes támogatást ígérnek a politikai-hatalmi átmenethez, új partnerségről beszélnek, ami magában foglalja a gazdasági együttműködés javítását és a regionális stabilitás erősítését is - emlékeztet a Bloomberg.

Látva, hogy az első szabadon választott egyiptomi elnököt eltávolította a hatalomból a hadsereg, vagy hogy Szíria reménytelenül belesüppedt a polgárháborúba, ma már nyilvánvaló, hogy ezekből az ígéretekből semmi sem teljesült. Az európai adósságválság, amely 2010 eleje és 2012 közepe között volt a legmélyebb, kiürítette a kasszát, s bár ez a körülmény most nem akadályozná egy segélycsomag összeállítását, nagy kérdés, hogy az európai donor országok a házon belüli mentőprogramok után hajlandóak és képesek lennének-e újra a zsebükbe nyúlni.

Potens kormány kéne

A legfontosabb dolog, hogy fel kellene állnia egy új, hatékonyan működő kormánynak Kijevben, amely hozzálátna a függetlenség elnyerése, 1991 óta megoldatlan problémák legyűréséhez - véli Andrew Wilson, az Európai Tanács nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó szakértője. Egy inkompetens vezetés, amely a nemzeti szimbólumok felmutatásával foglalná el magát és túl sok tagja kerülne ki a régi gárdából, nem számíthatna a Nyugat támogatására, amely továbbra is feltételekhez kötött.

Eközben az ideiglenes kijevi pénzügyminiszter 35 milliárd dolláros csomagra jelentett be igényt, Julia Timosenko, a börtönből kiszabadult volt Nyugat-barát kormányfő pedig azt mondta, hogy Ukrajna könnyen csatlakozhat az EU-hoz. Elmar Brok, az Európai Parlament (EP) külügyi bizottságának elnöke szerint a 20 milliárd dolláros európai csomag első részlete már a jövő héten útnak indulhat.

Az EP-nek azonban nem sok beleszólása van a pénzügyekbe. Akinek van, például Angela Merkel német kancellárnak, annak viszont nehézségei adódhatnak. Merkel nehezen győzheti meg a német parlamentet arról, hogy az elmúlt évek válságkelezése miatt kifizetett kapitális összegek után újra nyúljanak az adófizetők zsebébe.

Egyrészt-másrészt

Az Ukrajnában végbemenő folyamatok támogatásában nincs egyetértés a legfontosabb donor országok, például Németország politikai vezetésében - figyelmeztet Dimitrij Petrov és Peter Attard Montalto, a Nomura régiós szakértő párosa. Ezt támasztja alá, hogy az európai vezetők nem beszéltek eddig a felajánlott csomag nagyságáról és a kedvezményes hitel feltételeiről. A pénzt a brüsszeli költségvetésből, nemzeti forrásokból és az Európai Beruházási Banktól (EIB) teremtenék elő. Emellett az unió piacainak megnyitását ígérik az ukrán vállalatoknak.

Számítva arra, hogy egy európai csomag összeállítása időbe telik és a pénz átutalását kemény feltételekhez kötnék, ukrán források tegnap azt közölték, hogy az új kormány rövid távon az Egyesült Államoktól és Lengyelországtól remélne hitelt. Ennek egy-két héten belül meg kellene érkeznie, hogy a kormányzati intézmények működőképesek maradjanak.