Az Egyesült Királyságban mindenki megőriz valamit az emlékezetében a II. Erzsébet királynő halálát követő tíznapos gyász időszakáról. Lesz akinek a pompa marad meg a fejében, lesz aki az új király, III. Károly szereplésére fog visszaemlékezni és biztosan nagyon sokaknak az uralkodó előtt tiszteletüket tenni akarók hosszú sorai jutnak majd eszükbe erről az időszakról. Robert Shrimsley, a Financial Times belpolitikai szakírója a csendet emelte ki a részletek közül, ami a katedrálisoktól kezdve a futballpályákig mindenütt kísérte hosszabb-rövidebb ideig a királynőt utolsó útján.
Ez a csend szimbolikusnak tekinthető. A monarchiát elutasítók akár irritálónak is érezhették a királyság jelképeinek mindent elöntő áradását a médiában és néhai gyarmatokról származókat aggaszthatta, hogy a felerősödő patrióta érzések háttérbe szorítják az igényt, hogy emlékezzünk azokra a sérelmekre, amelyek az elődeiket érték a brit birodalomban. Ezzel együtt a több mint 70 éven át uralkodó királynő halálát követő szomorúság és visszatekintés a hordozott egy alapvető üzenetet, ami a személyiségében rejlett: viselkedhetnénk a közéletben, a politikában kulturáltabban is.
Az élet megy tovább
A temetés napját követően a britek élete visszatért a korábbi kerékvágásba. Az utca emberének szóló show véget ért, ám a következő hónapokban lassan meg fognak jelenni a változás első jelei. A bankjegyek és az érmék a királynő arcképe helyett a királyéval jelennek majd meg, a himnusz kissé másként fog szólni, az új útlevelekben a Her helyett His Britannic Majesty szerepel majd. És a politikai életbe is visszatérhet a túl szenvedélyes csatározás.
Liz Truss miniszterelnök új kormányát még indulása előtt háttérbe szorította két hétre a királynő halála, visszafogva a lendületét és néhány napra csökkentve az időt a nagy pártok minden év őszén megtartott kongresszusai előtt. A kormányzati ciklus második felében vagyunk, ha egyáltalán beszélhetünk még olyanról, hogy két választás közti időszak a folyamatos választási kampány helyett, ami arra ösztönzi a pártokat, hogy erősítsék jelenlétüket az emberek életében.
A kormánypárt a közvélemény-kutatások szerint hátrányban van az ellenzékkel szemben, miközben az élén egy frissen megválasztott pártelnök-miniszterelnök áll, akit szorít az idő, hogy megmutassa mire képes az ország élén. A kampányban újra előkerülnek az éles problémák, az ország szent tehene, az állami egészségügyi szolgáltatás (NHS) örökzöld problémái, a vasúti sztrájkok okai és a szinte megoldhatatlannak látszó megélhetési válság.
Háború és béke
A politika lényege, hogy különböző vélemények, megoldási javaslatok ütközése, amibe beletartozik a monarchia jövővel kapcsolatos vita is. A nehéz gazdasági helyzetben az ütközések is élesebbek, ám a gyász tíz napja talán hordozott egy komoly figyelmeztetést is a politikusoknak, az ország vezetőinek. Az Egyesült Királyság nem az az ország, amely még több megosztottságot, még több radikális változást, még több olyan konfliktust akar, amelyekben a társadalom csoportjai egymás ellen fordulnak.
Az elmúlt 15 év politikai és gazdasági sokjai, a brexit okozta fájdalmak és az egyre sértegetőbbé, intoleránsabbá váló politikai közbeszéd után az a kép alakult a brit társadalomról, hogy legendás nyugalma helyét átvette a düh. A gyász időszaka mintha azt mutatta volna, hogy az emberek várták a lehetőséget, hogy a vele járó ceremónia felkeltse bennük az egység, a méltóság iráni vágyat. Lehetőséget adott arra, hogy ezt kifejezzék . Nagyon sok ember jelezte, hogy büszke akar lenni nemzetére.
Kevesebb indulat, több méltóság
Ez arra inti a politikusokat, hogy viselkedésük esélyt adjon ennek megjelenítésére. Boris Johnson, az előző miniszterelnök azzal nyerte meg nagy fölénnyel a 2019. végi parlamenti választásokat, hogy megígérte: az új kormány három és fél éves huzavona után lezárja a brexit folyamatát. Ez részben a konkrét közjogi folyamat befejezését jelentette, részben a végeláthatatlan politikai harc végét ígérte. Ennek szerepe lehetett Johnson sikerében.
A brit üzleti lap szakírója szerint olyan politikusnak van esélye a sikerre a szigetországban, aki képes lesz elhitetni a választókkal, hogy hatalomra emelésével vagy hatalmon tartásával visszahozhat valamit a tíznapos gyász alatt érzett nemzeti büszkeségükből. Aki el tudja hitetni, hogy az nemzetre, amelynek kormánya az élére áll, kevésebb indulatot és több méltóság vár.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!