Ausztrália legnagyobb, tetőre szerelhető napelemes rendszerét - azt nem tudni, hogy e leg-leg-leg rekord meddig áll fenn - a mintegy nyolc hektárnyi felületre telepített 27 ezer napelempanelből összeálló masszív erőművet a héten hálózatra kapcsolják.
A 10 MW méretű infrastruktúra, amit az APP az Új-Dél-Wales-i Oberonban installál, az elsősorban a szénkikötőjéről ismert Newcastle megújulóenergiás mérnöki tudását és precizitását jelzi - írta meg az ausztrál PV Magazine. Az EPC tervezési, beszerzési és kivitelezési munkáját egyébként a rendszer hálózati szolgáltatója, az Earthconnect is megerősítette.
A Sydneytől mintegy 180 kilométerre lévő Oberon forgácslapgyártó üzemének tetejére helyezett rendszer a kivitelezés utolsó szakaszában jár, a maga nemében tényleg gigantikus rendszeren az utolsó minőségellenőrzést végzik. A telepítés során a korábban már az üzem területén telepített 2 MW zöldenerigás termelőerő (ez önmagában 6 ezer panelt jelentett) mellé 385 wattos modulokból 21 ezer darabot vittek a tetőre, amelyeket 45 kilométernyi szerelősínre szereltek.
A 7,8 hektárnyi, újonnan napelemmel fedett tetőfelületről a cég évente 14 GWh tiszta energiára számítanak, ami a becslések szerint emellett - ugyancsak évente - majdnem 15 ezer tonnával csökkenti az ország szén-dioxid-kibocsátását.
Az Oberon-i rendszer nem az első jelentős méretű, tetőre szerelt beruházás az APP-nél; ha úgy tetszik: az előzmények (1,3 MW a charmhaveni gyártóüzem tetején, 2,1 MW pedig a somersby-i üzem területén) afféle előkészítése, tesztje volt a mostani beruházásnak. A vállalat ráadásul meg sem áll: 2022 első felében további 2,5 MW tetőre szerelhető napelemes termelőkapacitás bővüléssel számol - és tervez.
Az APP a beruházásaival elsősorban a saját villamos energia fogyasztását csökkenti, a megtermelt áramot az üzem túlnyomó részt maga hasznosítja.
Eközben Magyarországon
Az ausztrál "rekord" bár önmagában egészen lenyűgöző méretűnek tűnhet, nem egyedülálló beruházás. Olyannyira nem, hogy a győri Audi üzem és raktárcsarnok tetőre telepített beruházása mára az Oberon-i nagyságnál is nagyobbra nőve Európa legnagyobb "példánya" lett.
Az Audinál azonban két tető adja össze az eredetileg 9,5 MW-nak indult, ám tavaly őszre 12 MW méretűvé terebélyesedett projektet. A két csarnoképületre installált 36 ezer darab napelempanel azonban - a lokális éghajlati és napenergiás viszonyok alapján - az ausztráliai projektben elvártnál sokkal kevesebb áramot (a tervek szerint évente 9,5 GWh villamos energiát) fog megtermelni. Ezzel mintegy 5000 tonnányi szén-dioxid-mentesítést tud majd elvégezni a légkörben.
Az Audi projektjét természetesen szintén a hálózatra kapcsolták, ám a cég a termelését műszaki és techológiai megfontolások alapján eladja a hálózaton.