A visegrádi négyek (V4) együttműködésének mélyítését szorgalmazta a területfejlesztési miniszter egy nemzetközi konferencián.
Visegrádi Nyári Akadémia címmel a regionális együttműködési lehetőségekről rendezett konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Waclaw Felczak Lengyel-Magyar Együttműködési Intézet (WFI) az NKE Ludovika téri főépületének Dísztermében.
Navracsics Tibor A Visegrád a háború árnyékában című panelbeszélgetésen Magyarországot az érzelmileg leginkább elkötelezett országnak nevezte a V4-es együttműködésben. Úgy vélte, Csehország és Szlovákia pragmatikus és geopolitikai okok miatt, a lengyelek pragmatikus és érzelmi alapon tagjai a V4-nek.
Hangsúlyozta, hogy a migrációs kérdés kezelése során nagyon jól tudnak együttműködni a tagországok,
az ukrajnai háború és Oroszország agressziója miatt azonban számos nézeteltérés és vita került felszínre.
Leszögezte, a magyar kormány szerint azonnali tűzszünetre és igazságos békére van szükség Ukrajnában.
Jelezte, most a V4-es politikai együttműködés megerősítésre és jelképes gesztusokra lenne szükség.
A rendezvény résztvevőit videoüzenetben köszöntötte Novák Katalin köztársasági elnök, hangsúlyozva: az eseményen megjelent fiatalok jelentik a visegrádi négyek együttműködésének jövőbeli garanciáját.
Kiemelte a WFI tevékenységének jelentőségét a magyar-lengyel barátság erősítésében, és hangsúlyozta a közép-kelet-európai országok regionális együttműködésének fontosságát az ukrajnai háború idején.
A lengyel kancelláriát vezető és a konferenciára videokapcsolaton keresztül bejelentkező Marek Kuchcinski közölte, hogy az ukrajnai háború miatt Varsó már a hazai össztermék (GDP) 4 százalékát fordítja hadserege fejlesztésre és honvédelemre.
Orbán Viktor totális bojkottját és kirekesztését pedzegetik a baráti ország sajtójában
Büntetés a hűtlenségért címmel jelent meg egy írás a Newsweek Polska hasábjain. Sorra veszik, hogy miként lehetne megregulázni a magyar kormányt és annak vezetőjét, amiért szerintük a lojalitás legkisebb jelét sem mutatja az Európai Unió és a NATO irányába. Bővebben>>>Kitért arra is: Németország, Franciaország és az Egyesült Államok távolodik egymástól, és erősödik az izoláció az Európai Unió (EU) nyugati tagállamai között is. Az EU-n belül nő a föderalizmus és az Európai Parlament hatalmának erősítése iránti igény. Egy ilyen helyzetben a V4 országai az elmúlt 4-5 évben a legerősebb gazdasági növekedést mutatták az EU-n belül, és Németország legfontosabb gazdasági partnereivé váltak. Aláhúzta, hogy ennek a gazdasági sikernek a receptje a V4-es együttműködés.
Kijelentette, hogy a V4-es országok feladata, hogy „elhárítsák a jól ismert Oszd meg és uralkodj! elvet, amelyet Moszkva és Brüsszel is használ”. Minden háború, így az ukrajnai háború is, megerősíti a regionális együttműködést, és erre fokozottan szükség van a varsói és a budapesti kormány között – tette hozzá.
Nyerhet a lengyel ellenzék, de akkor is gúzsba kötik a magyar kormány szövetségesei
Gyengült a szélsőjobboldal támogatottsága Lengyelországban, így jelenleg nem tűnnek túlságosan jónak a kormányzó Jog és Igazságosság esélyei arra, hogy a jövőben is hatalmon maradhassanak. Aktuális állás szerint még a Konföderáció sem tudná kellőképp kisegíteni őket. Az ellenzék sem dörzsölheti azonban túlságosan boldogan a tenyerét, az ő kezüket is kötné ugyanis az aktuális kormány által kiépített rendszer. Bővebben>>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!