Az alap célja, a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) hasonlóan, bajba került országokat kisegíteni és növelni a bizalmat az euróövezeti országok egyensúlya és adósságtörlesztő képessége iránt - mondta Wolfgang Schäuble az ausztráliai Cairnsben, a Húszak (G20) miniszteri értekezletén vasárnap.
Szombaton a Süddeutsche Zeitung jelentette, hogy az Európai Bizottság új elnöke, Jean-Claude Juncker számára szakértői tanulmány készült, és aszerint az ESM kihasználatlan finanszírozó képességét a gazdaság fellendítésére, beruházások támogatására kellene költeni.
Az ESM-nek "semmi köze a beruházás-finanszírozáshoz", arra szolgál, hogy elriassza a befektetőket a bajba került országok csődjére való spekulációtól: az alap "mindenekelőtt arra való, hogy ne használjuk, hanem a léte bizalmat keltsen" - mondta Schäuble.
Az ESM 2012. október óta működik, felváltva az euróövezet és az EU korábbi, ideiglenes mentőalapjait. Maximális kölcsönző kapacitása 500 milliárd euró. Ebből eddig 109 milliárd eurót kötöttek le, 100 milliárdot a spanyol bankok tőkepótlására 2012 végén, és 9 milliárdot a ciprusi mentőprogramra tavaly tavasszal.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Mégse jön ma Netanjahu, ekkor zárják le Budapestet

Nagy bejelentést tett a BYD, Győrre esett a választás

Átadta Lantos Csaba energiaügyi miniszter a pozícióját, Rothschild-cégvezér és amerikaiak is jönnek tanácsadónak a 4iG-hez

Ennek fele sem tréfa: Szlovákiában katonák járőröznek, Csehországban hermetikusan zárnak
Egy nap alatt lett milliárdos Trump haverja

Csudavonat suhan át Magyarországon, ha van pénze lóvéra, felszállhat rá

Nehogy most váltson nyári gumira: Ausztriában cudarul megbüntethetik érte

Megint hozta a csúcsot az arany, emelkedett az olajár

Mindenki megőrül a ChatGPT új funkciójáért, ami mostantól ingyenes
