Szombaton hongkongiak tízezrei tüntettek elsősorban a kiadatási törvény módosítását célzó, már felfüggesztett tervezet teljes visszavonását, valamint a demonstrációk során alkalmazott rendőrségi fellépés kivizsgálását követelve. A demokráciapárti tüntetők egy csoportja leszedett rúdjáról egy kínai zászlót, és a Viktória-kikötőnél vízbe dobta - idézi az MTI.
A kínai kormány Hongkongi és Makaói Ügyekért Felelős Hivatala vasárnap határozottan elítélte a kínai nemzeti zászló meggyalázását, és megerősítette Peking állásfoglalását arról, hogy teljes mértékben támogatja a hongkongi kormányzatot és a helyi rendőrséget a radikális tüntetők megfékezésében és a rend helyreállításában. Úgy fogalmazott, hogy a központi kormányzat nem fogja tétlenül nézni a helyzet további alakulását. Hozzátették azonban: hisznek abban, hogy Hongkong képes felülkerekedni az előtte álló nehézségeken és kihívásokon.
Arra, hogy a kínai hadsereg hongkongi helyőrsége bevethető a tüntetések megfékezésére, az utóbbi időben történtek utalások kínai részről, de Hua Csun-jing külügyi szóvivő pénteken alaptalan és félelemkeltő szóbeszédnek nevezte ezt.
A vasárnap kora délután kezdődött felvonulás eddig békésen zajlik, a rendőrség azonban felkészült az összecsapásokra is, vízágyút felállítva a menet útjába eső rendőrállomás védelmére, az előző napi összecsapások során ugyanis egy csoport tüntető festékkel jelölte meg az egyik rendőrőrsöt, és járműveket rongált meg az állomás területén belül. Nem első alkalom, hogy a tiltakozók a rendőrség épületeit vették célba. A hatóságokkal szembeni bizalmatlanság és elégedetlenség egyre nő a demonstrálók körében, miután az elmúlt hónapokban több esetben történtek erőszakos összecsapások a rendőrök és a tüntetők között.
A hétvégi megmozdulások idején a tüntetők hétfőre általános sztrájkra szólították fel Hongkong lakosságát.
Szemben az óriással
A tüntetéshullámot kiváltó kiadatási törvény módosítását célzó tervezet - amelyet Carrie Lam hongkongi kormányzó a tüntetések nyomására július 9-én "halottnak" nyilvánított, de továbbra sem vont vissza -, lehetővé tette volna, hogy az egyébként különleges közigazgatási státust élvező Hongkong olyan feleknek - köztük Kínának és Tajvannak - adhasson ki gyanúsítottakat, amelyekkel eddig nem volt kiadatási egyezménye.
A tervezet ellenzői attól tartanak, hogy Peking visszaélne a lehetőséggel, és a politikai menekültek ellen használná fel.
Hongkong 1997-ben tért vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól, és az "egy ország, két rendszer" elve alapján bizonyos demokratikus jogokat élvez. Az elmúlt években azonban sok hongkongi aggodalommal figyeli, ahogy Peking egyre növeli a befolyását a városban, és egyúttal csorbítja az ott lakók szabadságát. A vitatott törvénytervezet a növekvő pekingi befolyás jelképévé vált.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!