Komoly változás várható a a globális nukleáris iparban, az egyesült államokbeli szabályozó hatóság jóváhagyta az első, önállóan (helyi üzemeltetőszemélyzet nélkül) működő mikroreaktort. A hajókonténer működő erőmű nagyjából 20 000 háztartás energiaellátására alkalmas. A Westinghouse vezetésével zajló projekt résztvevői a mikroreaktorokkal szeretnék kiváltani a – többek között az adatközpontok, illetve a tengeri olaj- és gázfúró platformok energiaellátására használt – dízel- és gázgenerátorokat.
Kezdetben az volt az elképzelés, hogy a gazdaságnak vannak olyan részei, amelyeket nagyon nehéz dekarbonizálni, különösen a távoli közösségek, amelyek a szállítható gázolajtól függenek, ami nagyon drága
– mondta Jon Ball, a Westinghouse eVinci mikroreaktor programjának vezetője. Aki szerint ma már látszik, hogy komoly növekedési potenciál van ezen a területen.
Reneszánszát éli a nukleáris ipar
A zöldátállásnak köszönhetően a második reneszánszát éli a nukleáris ipar, mivel a kormányok és a nagy technológiai vállalatok tiszta energiaforrásokat keresnek az éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségvállalásaik teljesítéséhez.
Ennek részeként már egy tucatnyi projektek kezdtek kis moduláris reaktorok (SMR-ek) fejlesztésére, ezek kapacitása legfeljebb 300 megawatt lehet. Az SMR-ekkel szemben a mikroreaktorok sokkal kisebb, legfeljebb 20 MW-os teljesítményűek, ami nagyjából 20 000 háztartás ellátására elegendő. A kis méreten túl az az előnye ennek a típusnak, hogy vezérlőterem és működtető személyzet nélkül üzemeltethető.
Megvan az engedély
A Westinghouse december kapta meg az amerikai nukleáris szabályozó hatóságok jóváhagyását a 8 MW-os eVinci távolból való működtetésére. Így várhatóan az Idahói Nemzeti Laboratóriumban (INL) 2027-től üzembe állítják az első reaktort.
A célunk az, hogy képesek legyünk autonóm módon működni egy központi helyről, ahol egyszerűen csak felügyelni tudjuk a világszerte telepített reaktorok flottáját
– mondta Jon Ball, aki kiemelte, hogy több mikroreaktor egymás mellé helyezésével ellenállóbbá lehetne tenni (a jelenleg jórészt dízel- és gázgenerátorokkal üzemeltetett) adatközpontokat.
Nagy az érdeklődés
Westinghouse nemrég szerződést kötött a Core Power, tengeri atomerőművek fejlesztésére specializált brit startup céggel. Előreláthatóan 2029-ben dobják majd piacra a két vállalat együttműködésének részeként üzembe helyezett reaktorokat – mondta Mikal Bøe, a Core Power vezérigazgatója.
Valószínűleg a bányaipar is használni fogja a mikroreaktorokat, elsősorban a távoli helyeken található kritikus ásványi anyagok kitermelésében segíthet ez a technológia – mondta Ian Farnan, a földtani és nukleáris anyagok cambridge-i professzora. A szakértő szerint ez
meg fogja változtatni a bányák üzemeltetését. Jelenleg dízelüzemű bányát használunk. A költségeken és a szén-dioxid-intenzitáson kívül a dízel távoli helyszínekre való szállításának logisztikája sok ilyen bányát életképtelenné tesz. Ha egy olyan reaktort tudnánk telepíteni, amely 10-20 évig működik, akkor máris meglenne az energiaforrás.
A Nasdaqon jegyzett Nano Nuclear Energy felbérelte Farnant, hogy segítsen megtervezni egy alacsony nyomású hűtőközeggel működő mikroreaktort, amelyet reményei szerint 2031-ig a piacra fognak dobni.
Még nincs egységes szabályozás
A mikroreaktor-iparágban vezető pozíciót foglal el
- a New York-i tőzsdén jegyzett BWX Technologies
- az X-energy, amely szeptemberben 500 millió dollárt gyűjtött olyan befektetőktől, mint az Amazon és Ken Griffin.
A két vállalatot egy repülőgéppel is hordozható atomreaktor kifejlesztésével bízta meg az amerikai védelmi minisztérium – írja a Financial Times.
Ronan Tanguy, a Nukleáris Világszövetség biztonsággal és engedélyezéssel foglalkozó programvezetője szerint azonban egyelőre kérdéses, hogy miként lehet biztonságosan megépíteni, szállítani és üzemeltetni ezeket a reaktorokat. „A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség valószínűleg magas szintű biztonsági előírásokat fog kiadni, és ezeket általában átveszik a nemzeti szabályozásba” – hangsúlyozta a programvezető, akik szerint ez egy kifejezetten időigényes folyamat lesz.