"Nem fogadhatunk el egy olyan világot, amelyben nőket, gyerekeket és ártatlan civileket gázosítanak el ilyen elborzasztó léptékben" - mondta az elnök. Obama szerint az Egyesült Államoknak a világ vezető hatalmaként kötelessége biztosítani, hogy azokat a kormányokat, amelyek betiltott fegyvereket alkalmaznak, felelősségre vonják.

Az elnök szerint a szíriai vegyifegyver-támadásra adandó válasz még a "tervezés folyamatában van". Mint mondta, a Szíria elleni fellépés korlátozott lehet, az nem lesz majd az Afganisztán és az Irak ellen intézett beavatkozáshoz hasonlítható, és abban szárazföldi csapatok nem vesznek majd részt.

Obama az amerikai érdekek és az Egyesült Államok nemzetbiztonsága elleni kihívásnak nevezte a vegyi fegyverek Szíria általi bevetését. Rámutatott, hogy azok az Egyesült Államok olyan szövetségeseit veszélyeztetik, mint Izrael, Törökország és Jordánia.

Kitért rá, hogy jobban szerette volna, ha ezeknek az eszközöknek az alkalmazására a nemzetközi közösség felelt volna, és bírálta az ENSZ Biztonsági Tanácsát amiatt, hogy a testület "képtelen volt választ adni a nemzetközi normák egyértelmű megsértésére".

Mint mondta, nála jobban "senki nem fáradt bele a háborúzásba", de az Egyesült Államoknak készen kell állnia a nemzetközi normák védelmére. Hangoztatta, hogy ha vegyi fegyverek használata nem von maga után következményeket, akkor az azt az üzenetet küldi, hogy a nemzetközi normáknak nincs jelentőségük.

Az elnök arra szólította fel a világot, hogy "ne bénuljon meg" a szíriai helyzet hatására. Egyúttal azt hangsúlyozta, hogy az arab országban kialakult helyzetet nem lehet kizárólag katonai eszközökkel megoldani.