"Gondos mérlegelés után úgy döntöttem, hogy az Egyesült Államoknak katonai akciót kellene indítania szíriai célpontok ellen" - jelentette be Barack Obama amerikai elnök a Fehér Házban. Mint mondta, a vegyi fegyverek bevetése súlyos veszélyt jelent az amerikai nemzetbiztonságra. Megismételte, hogy amerikai katona nem lépne majd szíriai földre, az esetleges katonai akció korlátozott lesz, ugyanakkor elég kemény ahhoz, hogy megakadályozza az újabb vegyi támadásokat.

A vezérkari főnök tájékoztatta, hogy bármikor megindíthatják a támadást. Úgy fogalmazott, hogy a katonai akció holnap, jövő héten vagy egy hónap múlva is megindulhatna (a szíriai partoknál felsorakozott amerikai rombolókról és a lehetséges célpontokról bővebben infografikánkon). Viszont azt is bejelentette, hogy a kongresszusban fog felhatalmazást kérni az akcióhoz. Fontosnak nevezte, hogy vitára bocsássák a kérdést a kongresszusban, ami szeptember 9-én ül újra össze.

Obama főparancsnokként bármikor elrendelhetné a kongresszus nélkül is akciót, azonban az NBC News felmérése szerint minden második amerikai ellenzi, hogy katonai akciót indítsanak Szíriában. Ötből négyen pedig úgy vélték, hogy Obamának szavazást kellene kérnie a beavatkozásról a kongresszusban. Állítólag Obama nemzetbiztonsági tanácsadói megosztottak voltak a kérdésben, többségük inkább a kongresszusi felhatalmazás ellen érvelt.

"Milyen üzenetet küldünk, ha egy diktátor több száz gyereket gázosíthat el?" - tette fel a kérdést Obama, aki még Lincolntól is idézett beszédében. "Az Egyesült Államok nem fordíthat hátat annak, ami Damaszkuszban történt."

John Kerry amerikai külügyminiszter pénteken hírszerzési adatokra hivatkozva azt mondta, 1429-an, köztük 426 gyerek halt meg az augusztus 21-i gáztámadásban Damaszkusz közelében. Kerry harcias nyilatkozatában egyenesen gyilkosnak nevezte Bassár el-Aszad szíriai elnököt, kiemelve, hogy információik szerint a rezsim már három nappal a támadás előtt készült a vegyi fegyverek bevetésére.

John Boehner republikánus házelnök megerősítette, hogy a képviselők a szeptember 9-i héten vitáznak a beavatkozásról. Mint mondta, örül, hogy Obama felhatalmazást kér egy katonai akcióhoz, mivel számos fontos kérdés merült az esetleges beavatkozás körül. Több szenátornak már szombat este ismertették a helyzetet a Fehér Házban, ezért is késett fél órát Obama beszéde.

David Cameron brit miniszterelnök már az első között jelezte, hogy megérti és támogatja Obama álláspontját Szíria ügyében. A brit parlamentben csütörtökön a képviselők leszavazták, hogy Nagy-Britannia is részt vegyen egy esetleges katonai akcióban.
Putyin várja a bizonyítékokat

Szombaton Vlagyimir Putyin orosz elnök is megszólalt Szíria ügyében, és felszólította az Egyesült Államokat, hogy mutassa be az ENSZ-nek a bizonyítékait, amelyek alapján úgy gondolják, hogy a szíriai rezsim vegyi támadást hajtott végre. Putyin szerint elképesztő ostobaság lett volna a szíriai kormány részéről, hogy akkor vessen be vegyi fegyvert, amikor a hadserege ellentámadásban van és bekeríti az ellenzéki erőket.

Közben az ENSZ vegyifegyver-szakértői megérkeztek Hollandiában, ahol Hágába viszik elemzésre a hétfőtől péntekig az augusztus 21-i támadás helyszínén összegyűjtött mintákat. A BBC úgy tudja, hogy talajminták, lőszerek, vérminták és hajszálak is szerepelnek a lehetséges bizonyítékok között.

Ban Kimun ENSZ-főtitkárnak vasárnap jelent telefonon a vegyifegyver-ellenőrök vezetője. A szakértők megállapításait azután ismertetik a Biztonsági Tanács tagjaival, hogy megvizsgálták laboratóriumban is a mintákat és bizonyítékokat. Ez korábbi közlés szerint egy-két hétbe is telhet.

Korábban több forrás is úgy vélte, hogy az ENSZ-ellenőrök távozásával már a hétvégén megindulhat egy katonai akció. Az ENSZ egyik szóvivője azonban szombat este groteszknek nevezte azt az elképzelést, hogy az ellenőrök távozása Szíriából megnyitja az utat egy katonai beavatkozás előtt, írja a BBC.

A szakértők távozásával mindenesetre megnőtt a menekültek száma, a dpa német hírügynökség szerint a libanoni határátkelőnél hosszú sorok kígyóztak. Vael al-Halqi szíriai miniszterelnök azt mondta, hogy a hadseregük teljes készültségben, bármikor készek szembenézni a várható kihívásokkal és forgatókönyvekkel, írja az ABC News.