Az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden felvették Anguillát, a Bahamákat és a Turks- és Caicos-szigeteket az adóparadicsomok uniós listájára, így a lista 12 országra bővült – számolt be a Reuters.
A Bahamák és Kuba közelében fekvő Turks- és Caicos-szigetek először kerültek fel a listára. A Bahama-szigetek már egyszer szerepelt a listán 2018-ban, majd lekerült onnan, Anguilla pedig egyszer 2020-ban volt már a lajstromban.
Fontos, hogy nem minden offshore-ország szerepel az uniós feketelistán. Az EU jellemzően azokat az államokat bélyegzi meg, amelyek nem elég transzparensek, vagy nem megfelelően szolgáltatnak adatokat az uniós hatóságoknak, esetleg aktívan segítenek a jövedelmek eltüntetésében.
A teljes 12 tagú lista most így fest:
- Amerikai Szamoa
- Anguilla
- Bahama-szigetek
- Fidzsi-szigetek
- Guam
- Palau
- Panama
- Szamoa
- Trinidad és Tobago
- Turks- és Caicos-szigetek
- Amerikai Virgin-szigetek
- Vanuatu
„A vállalkozások tisztességes adóztatása mindannyiunk számára előnyös. Ezért az EU és a nemzetközi partnerek közös érdeke az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás elleni küzdelem” – mondta Zbynek Stanjura cseh pénzügyminiszter, akinek országa tölti be az EU soros elnökségét a lista bővítéséről.
„Hiszem, hogy a listán szereplő mind a 12 ország teljesíteni fogja kötelezettségvállalásait, és a lehető leghamarabb végrehajtja a szükséges reformokat az adózás területén, hogy a következő, 6 hónap múlva esedékes felülvizsgálat során lekerülhessenek erről a listáról” – jelentette ki az EU-s politikus.
Az EU külpolitikai döntései során figyelembe veszi a listát, amikor a harmadik országokkal folytatott fejlesztési együttműködésről és egyéb gazdasági kapcsolatokról dönt.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!