Egy kialakulóban lévő energiaválság lehetősége hordónként 80 dollár fölé lökte az olaj világpiaci árát, amire három éve nem volt példa. Az energiapiaci kereskedők úgy látják, hogy az év végére kiterjedt energiahordozó-hiány alakulhat ki – írja a Financial Times.

A Brent jegyzése majdnem egy százalékkal, 80,19 dollár/hordóra nőtt a szeptember 28-i ázsiai kereskedésben, amivel egymást követő két napon döntötte meg hároméves rekordját. Ez az ár majdnem 55 százalékkal magasabb, mint amit egy évvel ezelőtt kellett fizetni a fekete aranyért.

Ez a drágulás csak a folytatása annak a folyamatnak, amit az energiapiacokon láthatunk, miután egyre erősebb verseny alakul ki Európa és Kína között az energiahordozókért. Ez magyarázta már azt is, hogy az utóbbi hetekben egyre magasabbra hágott a földgáz és az üzemanyagok ára. Az előbbi kitermelésében mutatkozó hiány párosul azzal, hogy Kína le akarja szorítani nehéziparának környezetszennyezését. Ennek egyik velejárója, hogy egyes ágazatokban széntüzelésről olajégetésre váltanak az áramtermelésben.

A pekingi vezetés megszigorította a szén-dioxid-kibocsátási kvótáit, miközben a szén is drágul. Ez energiaellátási gondokhoz vezetett a kínai ipari központokban, olyan vállalatok termelését akadályozva, amelyek kritikus szerepet játszanak a világ termelési láncaiban. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Peking el akarja kerülni a kínai nagyvárosokat, köztük a fővárost is télen évente rendszeresen beterítő szmogot, mert az ország februárban olimpiai játékokat rendez. Összességében a szénégetéssel termelt áram ára majdnem kétszeresére nőtt egy év alatt, ami az építőanyagok év eleji drágulására emlékeztet.

Vészes intézkedés

Az olajárak szintén emelkedőben vannak Kínában. A sanghaji tőzsdén 27 százalékkal ugrottak meg augusztus óta, ami arra kényszerítette a pekingi hatóságokat, hogy olyat tegyenek, amire még soha nem volt példa. Meghirdették az első tendert az állami kőolajtartalékokra, amelyen az olajfinomító cégek vehettek részt.

A vészes helyzet további jele Egyesült Királyságban kialakult benzin- és gázolajellátási válság, amelynek oka a szállítási kapacitás hiánya a benzinkutak és az üzemanyagraktárak között. Ez az elmúlt napokban pánikszerű felvásárlásokhoz vezetett. Úgy látjuk, hogy nem pusztán az Egyesült Királyságban és Európában, hanem globális szinten energiaválság alakulhat ki a télen – mondja Robert Rennie, a Westpac bank piaci stratégája.

A szakértő szerint a helyzetet súlyosbítani fogja, hogy az országok a járvány lecsengésével lazítani fogják az utazási korlátozásokat, s így a légi ipar is megjelenik az üzemanyag-keresletével. Plusz az USA tartaléka mélyen az ilyenkor szokásos átlag alatt vannak, miközben közeledik az Föld északi féltekéjén a fogyasztási csúcsidőszak. A Goldman Sachs elemzői hasonlóan gondolkodhatnak, erre utal, hogy az év végére 90 dollár/hordós Brent-árat várnak.