Az ENI olasz energetikai cég nem tud rubelben fizetni az orosz gázért, mivel nem rendelkezik azzal - mondta Claudio Descalzi, az ENI vezérigazgatója az Egyesült Arab Emírségekben rendezett energiafórumon. Az ENI már korábban bejelentette, hogy kilép az oroszországi Kék Áramlat projektből, és lemond "jelentéktelen jelenlétéről" is Oroszországban.
A Kék Áramlatot 2005 novemberében avatták fel. A vezeték Oroszországból szállít földgázt Törökországba a Fekete-tengeren keresztül, a tengerfenéken. Az 1213 kilométeres vezeték 396 kilométeres tengeri szakaszát az oroszországi kompresszorállomással együtt a Gazprom és az olasz ENI közös vállalata, a hollandiai bejegyzésű Blue Stream Pipeline B.V. üzemelteti, míg az oroszországi szakaszt a Gazprom, a törökországit pedig a török állami BOTAS olajvállalat.
Az ENI honlapján az is szerepel, hogy a Rosznyefty orosz céggel közös projekteket már 2014-ben befagyasztották (tiltakozásul a Krím orosz elfoglalása miatt). - Nincs vagyonunk Oroszországban, nincsenek ott projektjeink, de veszünk orosz gázt. Azt kérték, hogy rubelben fizessünk, ezt nem fogjuk tudni megtenni, mert nincs rubelünk. Az élő szerződés pedig euróban határozza meg a kifizetéseket. Ezt egyoldalúan nem lehet módosítani. Egy ilyen változtatáshoz megállapodásra van szükség - mondta a vezérigazgató.
Descalzi hozzátette: jelenleg Ukrajnán keresztül érkezik az orosz földgáz Olaszországba, de az ENI-nél nem biztosak a jövőbeni orosz üzemanyag-ellátásban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök március 23-án kiadott utasítása szerint át kell térni a csak rubelért történő gázexportra a "barátságtalan országok" esetében, ilyen például az Európai Unió, amely gázimportjának mintegy 40 százaléka származik Oroszországból. Ahogyan azt magyar és nemzetközi szakértőket megkérdezve néhány napja megírtuk: az iparágban és a nagypolitikában is úgy látják az érintett szereplők, hogy mindez a gyakorlatban megvalósíthatatlan. De ha Moszkva tényleg elutasítja a dollár- és euróutalásokat, akkor az vagy időszakos gázkiesést jelent, vagy teljes leállással járhat. A legtöbb EU-tagállam vállalhatatlannak tartja a feltételt, Magyarország még nem nyilatkozott. Trükközni viszont lehet.
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.