A pénzpiacok viharai idején biztonságos menedéket ígérő országokat is elsodorhatja egy az eurózóna perifériájáról kiinduló válság - állapítja meg jelentésében Livio Stracce, az Európai Központi Bank (ECB) vezető közgazdásza. Az övezet 2009-2010 óta tartó krízisét esettanulmányszerűen feldolgozó elemzés 18 olyan fontos eseményt különböztet meg, amikor valamilyen uniós bejelentés, politikai fejlemény vagy médiahír az egész övezeten és azon túl végighullámzó hatást gyakorolt a gazdaságra.

A pozitív esetek közé helyezi az EU vezetőinek 2010. májusi bejelentését, miszerint drasztikus lépéseket terveznek az adósságválság megfékezésére, illetve hogy az ECB 2011 őszének elején elkezdte vásárolni az égbe emelkedő hozamú olasz és spanyol állampapírokat. Idetartozik Mario Dragahi ECB-elnök 2012 júliusi megjegyzése, miszerint az európai jegybank bármi áron - "kerül amibe kerül" - megvédi eurót.

Ördögi kör

A negatív fejlemények között szerepel a Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök kormányában 2011 júliusában kialakult patthelyzet a megszorító intézkedésekkel kapcsolatban, illetve az euró esetleges feladásáról folyó francia-német tárgyalások híre 2011 novemberében. Ugyancsak itt a helye a heves olaszországi és spanyolországi tüntetések kirobbanásának 2012 szeptemberében.

A negatív fejleményekre jellemzően a bizonytalannak tekintett országok kötvényeinek eladásával, a menedéket ígérők vásárlásával reagáltak a befektetők. Ennek nyomán ugyan jó erőben lévő országok kötvényeinek hozama alacsony szinten stabilizálódott, ám a piacaikon tevékenykedő bankokat és más pénzügyi szolgáltatókat nem kerülte el profitjuk hullámzása.

Stracca ebből arra következtet, az instabil és a stabil gazdaságok közötti kereskedelmi kapcsolatok fontosabbak a pénzügyieknél. A bankok esetleges megrendülésén át az államokra gyakorolt hatás felülírhatja az előbb említett tőkeáthelyezés jelentőségét: miután a pénzintézetek birtokolják az államkötvények nagyját, állami beavatkozásért kiáltó fizetési nehézségeik az ismert ördögi kör szerint visszahatna az államokra. Ez megrendítheti a válságállónak látszó országok helyzetét is.