2023-ban közel 3 milliárd eurónyi (több mint 1200 milliárd forint) adót szedett be a Kreml az oroszországi tevékenységüket továbbra is fenntartó európai uniós vállalatoktól – derült ki a B4Ukraine és a Squeezing Putin nevű civilszervezetek, valamint a Kijevi Közgazdasági Egyetem által összeállított jelentésből. 

Az összes külföldi cég adóbevétele pedig elérte a 21,6 milliárd dollárt (több mint 8700 milliárd forintot).

A dohány és az élelmiszeripar 

A 2022-es teljes körű ukrajnai inváziót követően a legtöbb nyugati vállalat kivonultVlagyimir Putyin vezette államból, azonban az élelmiszer- és dohányipar, illetve a ruházati cikkek piacán továbbra is aktívak maradtak az európai vállalkozások. Így a legnagyobb oroszországi élelmiszeripari cégek között egyebek mellett

  • a Nestlét,
  • a Marsot
  • a Pepsit,
  • illetve a német Metro 
  • és a Globus kiskereskedelmi vállalatokat is megtaláljuk.

A nyugati szankciókkal sújtott országban ténykedő európai cégek között kiemelt helyet foglal el a – Leroy Merlint és Auchant tulajdonló – francia Mulliez család. A külföldi cégek közül a Philip Morris dohányipari óriás érte el a legnagyobb bevételt: a Marlboro gyártója 2023-ban közel 7 milliárd dollárnyi összeget könyvelhetett el – írja a Politico.

Ennyit fizetnek a G7-es vállalatok Oroszországnak 

A kutatók által vizsgált 1600 vállalat közül több mint 900 az Ukrajnát politikailag, pénzügyileg és katonailag is támogató G7-országokból származik. A 20 legnagyobb befizetőből 16 ezekhez az államokhoz kötődött. A jelentést összesen 827 EU-s székhellyel működő céget azonosított: az érintett vállalkozások az orosz profitadó legnagyobb befizetői közé tartoznak, és bevételeik a 2022-es 111,4 milliárd dollárról ugyan 81,4 milliárdra csökkentek, de oroszországi adófizetési kötelezettségük nem mérséklődött.

Összesen 3 milliárd eurónyi (több mint 1200 milliárd forint) adót fizettek Putyin államának. 

Az orosz vállalati profitadó kulcsa idén 20 százalékról 25 százalékra emelkedik, így a nyugati cégek hozzájárulása várhatóan növekedni fog. 

És mi van a szankciókkal? EU-s dokkokban pofozzák helyre az orosz tartályhajókat

Hiába a nyugati szankciók, segítenek az oroszoknak: a javítási munkálatok és a szárazdokkolás révén Moszkva a tél folyamán fenn tudja tartani a cseppfolyósított gáz piacra juttatását. Bővebben>>>