Róma nem kötelező érvényű és átlátható megállapodást köt Pekinggel - hangsúlyozta Conte. A Corriere della Sera olasz napilapnak az olasz miniszterelnök keretmegállapodásról beszélt, egy olyan memorandumról, amelynek kizárólag gazdasági, kereskedelmi tartalma lesz. Giuseppe Conte hatalmas lehetőségnek nevezte a Kínával való együttműködést Olaszország számára. Tagadta, hogy ezzel Kína gyarmatosítja Olaszországot. "Olaszország nem lesz trójai faló" Kína európai betörésében - hangoztatta a római kormányfő. Hozzátette, hogy a Kínával nyitott kereskedelmi út nem veszélyezteti Olaszország elkötelezettségét az EU és a szövetséges Egyesült Államok mellett.
Olasz sajtóértesülések szerint az olasz-kínai megállapodás szövege már elkészült, és Hszi Csin-ping kínai elnök március 21. és 23. közötti olaszországi látogatása alkalmával írják alá. A megállapodásnak az olasz sajtóban közölt pontjai szerint a felek elkötelezik magukat, hogy minden akadályt elhárítanak a közös kereskedelmi és befektetési tervek elől, valamint fellépnek az egyoldalú és protekcionista kereskedelmi politikával szemben - írja az MTI.
Ezáltal Olaszország lesz az első a legfejlettebb országokat tömörítő G7-országcsoport tagjai közül, amely csatlakozik a kínai tervhez. Ehhez már másik 13, többnyire közép-kelet európai állam csatlakozott, köztük Magyarország is. Az EU kedden felszólította Olaszországot, ne távolodjon el a közös európai politikától, ami a Kínával való kapcsolattartást illeti.
Korábban az Egyesült Államok is fenntartásait fejezte ki, Mike Pompeo amerikai külügyminiszter óvatosságra intette Rómát, hogy ne engedjen Kína geopolitikai törekvéseinek. A washingtoni vezetés arra kérte Rómát, a megállapodás ne tartalmazzon technológiai együttműködést, megakadályozva így, hogy Kína érzékeny adatokhoz juthasson hozzá.
Az Egyesült Államok római nagykövete személyesen egyeztetett Luigi Di Maio miniszterelnök-helyettessel, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) kormánypárt vezetőjével, aki az elsők között szorgalmazta a kínai kezdeményezéshez való olasz csatlakozást. A másik olasz kormánypárt, a Liga vezetője, Matteo Salvini azt hangsúlyozta, hogy mindenekelőtt Olaszország nemzeti érdekeit és nemzetbiztonságát kell szem előtt tartani.
Elemzők szerint Olaszország földrajzi fekvése stratégiai jelentőségű Kína számára: mindenekelőtt a keleti Trieszt és a nyugati Genova kikötője vonzza az innen Európa belsejébe szánt, árukkal teli kínai konténereket.
Olaszország a kínai piacot akarja jobban megnyitni vállalatai előtt. Olaszország Kína negyedik európai kereskedelmi partnere évi 42 milliárd euró csereforgalommal.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Ellepték a külföldiek Magyarországot és el sem akartak menni

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Csevegjen bátran a hangasszisztenssel, már nem vág a szavába

Hatalmas robbanással vált a tűz martalékává Putyin limuzinja, kitört a pánik Moszkvában – videó

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?
