Vlagyimir Putyin orosz elnök március 31-ig várja a kormány, az orosz jegybank és a Gazprom gázvállalat jelentését arról, hogy miként megvalósítható az áttérés a rubelelszámolásra az Oroszországgal szemben barátságtalan országokba irányuló gázszállításban - az erről szóló államfői utasítás hétfőn jelent meg a Kreml honlapján.
"Az orosz kormány közösen a Bank Rossziival és a Gazprom nyílt részvénytársasággal együtt hajtsa végre intézkedések együttesét annak érdekében, hogy az Európai Unióba és más, az orosz állampolgárokkal és orosz jogi személyekkel szemben korlátozó intézkedéseket bevezető országokba irányuló földgázszállítások fizetőeszközét orosz rubelre váltsák át" - áll a dokumentumban.
Az elnök az erről szóló jelentést csütörtökre várja, majd ezt követően havonta számít hasonló beszámolóra a rendeletével kapcsolatban. A végrehajtásért Mihail Misusztyin miniszterelnök, Elvira Nabiullina jegybankelnök és Alekszej Miller, a Gazprom vezetője felelős. Az orosz kormánynak ugyancsak csütörtökig kell jóváhagynia a Gazprom hatályos gázszállítási szerződéseinek módosítására vonatkozó irányelvet, amelynek értelemben a gázszállítási szerződések fizetőeszközét orosz rubelre kell módosítani. Mindezt a megállapodásokban meghatározott szállítási mennyiségek, árak és árképzési elvek fenntartása mellett.
Ezen túlmenően a központi banknak a kormánnyal közösen, ugyancsak csütörtökig, biztosítania kell a gázszállításokért rubelben történő fizetés lehetőségét, beleértve az orosz rubel beszerzését az energiaforrások vásárlói által az orosz devizapiacon.
Nem úgy van az!
Az orosz gázszerződések rubelesíthetőségével kapcsolatban egészen más álláspontot képviselnek az orosz gázszerződések másik oldalán ülők. A német kancellár például egyszerűen szerződésszegésnek titulálta Putyin bejelentett változtatási elképzelését, ugyanakkor a gyakorlatban az orosz elnök által követelt átalakítás jószerével megvalósíthatatlannak is tűnik. Trükközni persze lehet.
Mint azt néhány napja megírtuk, ha Moszkva tényleg elutasítja a dollár- és euróutalásokat, akkor az a piacon legalábbis időszakos gázkiesést fog okozni, de akár az orosz gázkereskedelem teljes leállásával is járhat. A legtöbb EU-tagállam vállalhatatlannak tartja a putyini feltételt, Olaszország például azt jelezte, hogy nincs is rubele, de ha kell, le tud mondani az orosz szállítmányokról. Magyarország az ügyben még nem nyilatkozott.
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.