Fontos lenne, hogy a betegek beszámoljanak róla az orvosaiknak, hogy milyen gyógynövény-készítményeket fogyasztanak - idézte a BBC hírportálja Maria Joao Cardosoo, a lisszaboni Champalimaud Rákközpont vezető mellráksebésze. A fokhagyma-, a gyömbér- és a gingkotabletta például a mellrák terjedésekor hátráltatja a bőr sebeinek gyógyulását. Semmiféle bizonyíték nincs arra, hogy a gyógynövényes terápiák vagy krémek segítenének a rákos betegeken. Mint mondta, ha kétséges a hatás, jobb, ha inkább nem alkalmazzák ezeket - idézi a figyelmeztetést az MTI.
Cardoso professzor szerint az orvosoknak sokkal aktívabbnak kellene lennie ebben a kérdésben, és rá kellene kérdezniük a rákterápián lévő pácienseknél, hogy milyen egyéb kiegészítő készítményt szednek. Nagyon fontos, hogy a betegek mindig leellenőrizzék az orvosaikkal a kiegészítő terápiát a bőrre is átterjedő rákbetegség gyógyításakor. A mellrákoknál öt esetből egy terjed át a bőrre, a többi daganatos betegségeknél ez az arány kisebb.
Miért veszélyes?
A gyógynövényes termékek esetében az a veszély áll fenn, hogy befolyásolják a hormonterápiás vagy kemoterápiás kezelés hatásait, bizonyos termékek meghosszabbítják a véralvadási folyamatot, így a sebek hosszabb idő alatt gyógyulnak be. Az Andrographis paniculata (gyomorkeserű), a kerti székfű, a fokhagyma, a gingko, a ginzeng, a galagonya, a vadgesztenye és a kurkuma is lassítja a véralvadást.Cardoso szerint nem csoda, hogy a betegek alternatív, kiegészítő kezeléseket is keresnek, hiszen abban bíznak, hogy ezek segíthetnek, de előfordulhat, hogy "több kárt okoznak maguknak, mint amennyi előnyük származik belőle". "Ne felejtsük el, a gyógyításban a legfontosabb, hogy ne ártsunk" - fűzte hozzá.
A brit Rákközpont (Cancer Research UK) a honlapján több olyan terméket is felsorol, amely gátolja a hagyományos kezelés hatását. Egyebek mellett megemlítenek néhány élelmiszert és italt, köztük a grapefruitot és a narancsot, amelyeket kerülni kell a kezelés alatt, mert befolyásolják a rákgyógyszerek lebomlását a szervezetben.
A BBC News által megkeresett klinikai szakápoló, Grete Brauten-Smith hangsúlyozta, hogy "mivel az interneten sok olyan információ terjed, melyeken semmi nem támaszt alá, nincs róluk megbízható kutatás, az egészségügyi szakemberrel folytatott megbeszélés biztosíthatja a beteg számára a pontos információt, amelyre a megalapozott választáshoz szüksége van".