A DIW Berlin gazdaságkutató intézet konjunktúrabarométerének februárban kalkulált értéke a januári értékről közel két ponttal, 93,6 pontra csökkent.
A mutató tehát az elmúlt néhány hónap javuló tendenciája után ismét távolodott a semleges értéket jelentő 100 pontos határtól. A DIW Berlin ez alapján az első negyedévre is némi GDP-csökkenést prognosztizál az első negyedévre a negyedik negyedévi 0,4 százalékos csökkenés után.
A második negyedévtől azonban már növekedés várható a DIW megítélése szerint, hiszen a kilátások megítélése lényegesen jobb a tavaly év második felében tapasztaltnál. Akkor az őszi hónapokban 74,3 ponton érte el a legalacsonyabb pontját a konjunktúrabarométer, a negyedik negyedéves pedig 87,3 pont lett. Az első negyedéves konjunktúrabarométert a márciusi érték ismeretében kalkulálja majd a DIW.
Magas marad az infláció
A kilátások javulásához nagyban hozzájárult az enyhe tél és az energiaárak csökkenése, az energiaválság legalábbis átmeneti enyhülése. A jelek szerint az infláció is túllépett a csúcsponton, bár valószínűleg még egy ideig magas marad.
A német gazdaság a téli félévben lassuló gazdasági fázisba kerül, és valószínűleg technikai recesszióba csúszik, azaz két egymást követő negyedévben csökken negyedéves bázison a bruttó hazai termék.
„A német gazdaság még nem lépett túl a mélyponton” – közölte Geraldine Dany-Knedlik, a DIW makrogazdasági osztályának társvezetője.
Rosszul indult az év
Összességében a helyzet nem könnyű, az ipari termelés az év kezdetén visszaesett, elsősorban az energiaigényes ágazatokat igen érzékenyen érintő energiaválság miatt. A német vállalatok meglehetősen nagy feldolgozatlan megrendelésállománya azonban bizakodásra ad okot a nehéz idők átvészeléséhez.
A szolgáltatóipari ágazatokból a DIW megítélése szerint nem várhatók pozitív impulzusok a gazdasági fejlődésre.
A magas infláció miatt sokak reálbére csökken, ami már a karácsonyi szezonban is visszafogta a lakossági fogyasztási kiadásokat.
A fogyasztói hangulat azonban az utóbbi időben némileg javult. A még mindig erős munkaerőpiaccal együtt a fogyasztók most már bizakodóbbak a jövőt illetően.
Jelenleg nincs jele az infláció gyors csökkenésének vagy a világgazdaság érezhető fellendülésének – mindkettő továbbra is teherként hat a német gazdaságra – összegezték a szakértők.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!