Eltérően a közép-kelet-európai térség más államaitól (Lengyelország, Csehország, Magyarország), ahol az euróövezethez való csatlakozás nem számít aktuális prioritásnak, a romániai politikai osztály szinte egyhangúlag elkötelezett az uniós valuta bevezetése mellett, csak épp semmit nem tesz annak érdekében, hogy ez elérhető közelségbe kerüljön - írja a Maszol.
A Románia – Eurózóna Monitor című, a Román Nemzeti Bank (BNR) honlapján közzétett tanulmány megerősíti azt, ami eddig sem volt titok, hogy Románia fényévekre van a közös európai fizetőeszköz bevezetésétől.
Jó egyensúlyérzék kell!
Horvátország döntése, hogy csatlakozni kíván az eurózónához, megerősíti az a tényt, hogy csatlakozás politikai döntés, azonban az alapprobléma ugyanaz, mint a járvány előtt: a jelölt állam képessége az euróbevezetés feltételeinek teljesítésére - írják a szakértők. A lényeg a belépő ország a hosszú távú képessége a makroökonómiai sokkok és egyensúlyvesztések elviselésére.
Románia esetében épp ezek a képességek hiányoznak - vélik a tanulmány szerzői. Például az ország adó jellegű bevételei a legalacsonyabbak közé tartoznak az EU-ban: a GDP 27 százalékát érik el, míg az EU átlaga a GDP 41 százaléka. Emiatt gyakorolnak nagy nyomást a központi költségvetésre a közalkalmazotti bérek és a szociális kiadások.
Románia jelenleg az euró bevezetésének feltételei közül egyet sem teljesít, ellenben az egyetlen olyan tagállam melynek az államháztartása az EU kritériumai szerint fenntarthatatlannak minősül, és túlzottdeficit-eljárás alatt áll. Eközben Horvátország 2023 január elsején lesz az eurózóna tagja, Bulgária pedig 2024-ben szeretne azzá válni.