Az idén beinduló a gazdasági növekedésből ugyanis hiányoznak azok az elemek, amelyek átfogóvá és hosszú távon fenntarthatóvá tennék: így például a termelékenység javulása egyelőre nem látszik húzóerőnek. Emiatt továbbra is szükség lesz monetáris és fiskális támaszokra, amelyek továbblendítik a növekedést. A gazdasági teljesítmény javulásának forrása a lakossági fogyasztás és az export lesz, de a privát szféra alacsony beruházási kedve továbbra is az egészséges kilábalás ellen hat.
Az infláció - leginkább a bázishatás miatt - végre nekilendül egy kicsit 2017-ben, de szinte mindenütt a jegybankok által kitűzött cél alatt marad. A gazdasági túlfűtöttség és a kereslet legfeljebb az Egyesült Államokban járulhat hozzá az árak emelkedéséhez, az infláció mindenhol máshol költségalapú marad. A Pioneer Investments elemzése szerint egyedül Kínában mutatkoznak felfelé irányuló inflációs kockázatok, mivel az ipari árak emelkednek, de ezt ellensúlyozhatja, hogy 2017-ben a globális nyersanyagárak emelkedése megtorpan.
A Fedet semmi sem akadályozza abban, hogy továbblépjen a monetáris politika "normalizálása" irányába. A többi fejlett piacon a jegybanki politika továbbra is ösztönző lesz, hiszen az infláció Európában és Japánban is alacsony, Nagy-Britanniában pedig hiába megy a jegybanki cél fölé, a monetáris lazítás marad, hogy ellensúlyozza Brexit megvalósításából származó gazdasági nehézségeket.
A feltörekvő piacokon a Fed szigorító monetáris politikája várhatóan gátat szab a jegybanki ösztönzésnek. A legtöbb feltörekvő országban a GDP növekedés várhatóan a potenciális tempó alatt marad, és az infláció is alulról közelíti a jegybanki célt.
Az újonnan megválasztott amerikai elnök, Donald Trump is beszáll a fiskális politikáról folytatott globális diskurzusba - vélik a Pioneer elemzői. Az eddigi kommunikációból arra lehet következtetni, hogy rövid távon az amerikai lazítást elsődlegesen nem közvetlen költekezéssel, hanem adócsökkentéssel valósítják meg.
Európában a várakozások szerint nem lesz erős és kiterjedt fiskális élénkítés. A Pioneer Investments elemzői szerint a feltörekvő piacokon ki-ki a saját ereje szerint lép majd a fiskális élénkítés útjára. Az egyes országok nagyon eltérő költségvetési pozícióban vannak, és minden szereplő számára szigorú korlát a hitelminősítők adósbesorolása. Azon országok azonban, amelyek jobb pozícióban vannak és kevésbé sérülékenyek, könnyen a fiskális stimulus útjára léphetnek.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Hatalmas robbanással vált a tűz martalékává Putyin limuzinja, kitört a pánik Moszkvában – videó

Mi ez a nagy fegyverkezési láz a Balkánon? – Ellenőriztük a tényeket
