Nem hozott fényes ünnepségeket az eurózó tízéves születésnapja, de azért pánikot sem - a közös európai valuta megerősítésének szükségességére hívták fel a figyelmet év eleji nyilatkozataikban az európai vezetők. Három évvel azt követően, hogy az elektronikus tranzakciókban bemutatkozott az euró, 2002. január 1-jén jelentek meg a mindennapi forgalomban az euróbankjegyek és az euróérmék.

Peter Sands, a Standard Chartered bank vezérigazgatója a brit Sunday Telegraphnak azt mondta - sokak véleményét foglalva össze -, hogy a politikusok egyelőre adósak az adósságválság hiteles megoldásának tervével. A közös európai valuta második évtizede úgy kezdődik, hogy egyre a nagyobb a valószínűsége annak, hogy az eurózóna egyik tagállama kiválik az övezetből.

Menni fog, csak tolni kell

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter úgy véli, hogy az euró "egyértelmű sikersztori", szerinte az európai valuta stabil marad. Ehhez arra van szükség, hogy a sérülékeny adós országok 2012-ben is folytassák megkezdett megtakarítási programjaikat, javítsák versenyképességüket, hogy visszanyerjék a piacok bizalmát.

Schäuble a Bild német lapnak adott interjújában elismételte azt az ismert véleményt, miszerint nem az euró, hanem egyes eurótagországok adósságválságát éljük meg Európában. Főnöke Angela Merkel saját magától idézett: 2012 nehezebb lesz, mint 2011 volt, és hosszú út van még hátra a válság legyűréséig - mondta. Giorgio Napolitano olasz államfő áldozatokat kért országa polgáraitól a pénzügyi összeomlás elkerülése érdekében.

Csak még egy utolsó fröccsöt!

Christian Noyer, a francia központi bank elnöke úgy véli, hogy az euró még mindig a világ vezető devizájává válhat, ha az eurózóna 17 államának vezetői képesek lesznek megerősíteni országaik fiskális unióját. Csak végre kell hajtani a december 9-ei uniós csúcson hozott döntéseket, és erősebb lesz az eurózóna, mint valaha - monda a Journal du Dimanche című lapnak adott interjújában.

Német kollégája, Jens Weidmann azokhoz az alkoholistákhoz hasonlította a túlköltekező dél-európai országokat, akik megígérik, hogy másnaptól már tényleg leszoknak az italozásról, csak ma még "utoljára" hadd dobjanak be egy fröccsöt.

Jó útra terelnék a politikusokat

A bankvezér holnap megjelenő nyilatkozatából kiszivárogtatott részletek szerint nem tartja elszigeteltnek magát az Európai Központi Bank (ECB) kormányzótanácsában. A bank államkötvény-vásárlásait köztudottan ellenzi a Bundesbank, ám Weidmann szerint jelenleg nem tesznek mást, mint hogy továbbra is ragaszkodnak a bank fő feladatához, az infláció féken tartásához. Ezzel nyomást gyakorolnak a politikusokra, hogy ne az ECB-re várjanak, hanem oldják meg maguk országaik költségvetési problémáit.

A német bankfőnök egyébként elégedett saját országának kormányával. A német költségvetés GDP arányos hiánya a 2011-es 4,3 százalékról idén 1,3-re zsugorodhat, 2013-ban 0,7 százalék lehet, egy évre rá pedig egyensúlyba kerülhet a büdzsé. Az idei költségvetés a 26,1 milliárd euró nettó hitelfelvétellel számol a tavalyi 22 milliárd után, ám a Spiegel úgy tudja, hogy ez az új eurózónás mentőalap (ESM) feltöltése miatt felfuthat 35 milliárdra.

Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia államfő január 9-én találkozik, hogy egyeztessenek a december elején elhatározott fiskális integráció részleteiről. A kormányközi megállapodásba foglalandó szabályokat márciusig kell kidolgozni.