A globális kávékereskedők és feldolgozók minimális szintre csökkentették bevásárlásaikat, ugyanis a brutális áremelkedés szinte az összes pénzüket felemésztette. 

A prognosztizálható további áremelés azért is aggasztó, mert a beszállítóknak nem igazán sikerült meggyőzniük a kiskereskedelmi üzleteket arról, hogy mostantól jóval drágábban jutnak kávéhoz. 

Az Egyesült Államokban – a világ legnagyobb kávéfogyasztási piacán – működő nagy pörkölő üzem vezérigazgatója azt mondta, néhány ügyfele már egyáltalán nem biztos abban, hogy folytatni tudja az üzletet. Nem tudják, hogy az új árakon tudják-e értékesíteni a terméküket – mondta, és igazi rémálomról beszélt. 

Az arabica határidős jegyzései csak az elmúlt fél évben 64 százalékkal emelkedtek,

de 5 éves kitekintésben két és félszeres volt a drágulás, amivel bárki szembesülhet a boltiok polcain.

A Reuters szerint az árak elszabadulása elősorban a termelési volumen csökkenéséből fakad, ami egyértelműen a klímaváltozás mellékhatása: Brazíliában és Kolumbiában, a két legnagyobb termelő országban sosem látott szárazság tombolt. A kedvezőtlen időjárási körülmények azonban nemcsak Dél-Amerikát sokkolták: Vietnam, mint az olcsóbb robusta fő szállítója is a kínálat csökkentésére kényszerült. Ezzel párhuzamosan Délkelet Ázsiában is elkezdett nőni a fogyasztás. 

Az arabica kávé árfolyama az elmúlt fél évben
Az arabica kávé árfolyama az elmúlt fél évben
Kép: TradingView

Hasonló tendencia volt megfigyelhető egyébként a kakaó esetében is: néhány nappal ezelőtt Ghánából és Elefántcsontpartról, a fő termőhelyekről, kedvezőtlen hírek érkeztek, ám Nigéria, amely szintén nagy termelőnek számít, jobb termésről jelentett. Az összességében javuló kínálati kilátások nem támogatják az árak további emelkedését, pláne, hogy a Nemzetközi Kakaószervezet (ICCO) múlt pénteken 142 000 tonna globális kakaó többletet jósolt 2024/25-re, ami négy év óta az első javulásról szóló beszámoló.

Öröm az ürömben, hogy a kávébab áremelkedése sem tart örökké: egyes előrejelzések szerint 2025 végére 30 százalékkal eshet az arabica ára, mivel elérkeztünk oda, hogy a magas költségek visszafogják a keresletet. Ráadásul Brazíliában idén már lényegesen jobb kávébabtermés várható.