Christian Noyer, az Európai Központi Bank (ECB) kormányzótanácsának tagja nyitott minden olyan megoldásra, amely lehetővé teszi az EFSF tőkéjének emelését, amivel erősíteni lehetne az alap beavatkozási, segítségnyújtási képességét - fejtette ki a francia jegybank elnöke egy tokiói konferencián. Mivel azt nem tartja reálisnak, hogy a júliusi megállapodásban foglalt 440 milliárd eurós tényleges hozzájáruláson túl további áldozatot vállaljanak az eurózóna tagországai, hitelfelvételből lehetne több tőkére szert tenni. Számos európai pénzügyminiszter határozottan elutasította azt a korábbi amerikai kezdeményezést, amely szerint 2000 milliárd euróra kéne növelni az EFSF tőkéjét, hogy az képes legyen kisegíteni akár Spanyolországot vagy Olaszországot is, ha hitelfelvételi nehézségeik támadnának.

Noyer szerint a francia bankok késve mérsékelték függőségüket a dollárforrásoktól, ugyanakkor messze nincsenek olyan nagy bajban eurózónás kötvényeik miatt, mint azt általában feltételezik. A gyenge pénzügyi helyzetben lévő országok kötvényeiből felhalmozott 60 milliárd euró értékű állampapír-állományuk ugyanis elenyésző tőkéjükhöz képest. Ezért a jegybankelnök szerint eltúlzottak azok a spekulációk, amelyek szerint a francia kormánynak - magas görög kötvénytulajdonuk miatt - fel kell tőkésítenie az ország nagybankjait.

Még olcsó a segítség, de megdrágulhat

A jegybankelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi alacsony kamatok mellett olcsón lehet pénzügyi támogatást nyújtani, ami belátható időn belül várhatóan így is marad, mivel alacsonyak az inflációs várakozások. Ez azonban megváltozhat, ha nő a pénzromlás üteme. Noyer bízik az euróban: úgy látja, hogy minden olyan devizának van jövője, amelyet alapvetően az infláció féken tartásának elve alapján menedzselnek, ugyanis ezekben megbíznak a befektetők. Szerinte a svájci jegybank döntése, hogy az euróhoz kötötte - 1,2 frank/eurós árfolyamon - devizáját, szintén a bizalom jele.

Noyer nyilatkozata félig-meddig válasz arra, hogy a görög kormány tegnapi bejelentését - miszerint az idei hiány nagyobb lesz a tervezettnél - rosszul fogadtak az értékpapírpiacok. Az ázsiai tőzsdék estek, ezen belül a hongkongi majdnem öt százalékkal zuhant. Athén jelentéséből az is kiderült, hogy 2012-ben a vállalt 6,5 százalék helyett 6,8 százalék lehet a költségvetési deficit. A kormány mindkét eltérésért a GDP nagy visszaesését okolja: májusban még csak 3,8 százalékos mínusszal számoltak 2011-re, ami a világgazdaság legyengülő kilábalása miatt mínusz 5,5 százalék lesz.