Japán az eredetileg tervezett április 1-jei időponttól ötről nyolc százalékra emeli a fogyasztási adót - jelentette be Abe Sinzo miniszterelnök. Az előző kormány idején elhatározott adóemelés célja az, hogy forrást teremtsenek a GDP 230 százalékát elérő államadósság csökkentéséhez, ám a tavaly decemberben megválasztott új kormány lebegtette a döntés végrehajtását, mert attól tartott, hogy az adóemelés visszafogja a lakosság keresletét, ami lefékezi a gazdasági növekedést.

Abe azzal indokolta a döntést, hogy fedezetet kell teremteni a jövő generáció társadalombiztosítási juttatásainak kifizetésére. Japánban különösen súlyos gond a népesség elöregedése: várakozások szerint 2060-ban a lakosság 40 százaléka nyugdíjas lesz. Eközben az állampapírok jelentős része a lakosság kezében van - ha a nyugdíjba vonulók fel akarják venni kötvényekben tartott megtakarításaikat, az tovább bonyolíthatja az adósság finanszírozásának problémáját.

Újabb ösztönző csomag

A kormányfő azt is bejelentette, hogy újabb ösztönző intézkedésekkel könnyítik az adóemelésből fakadó terheket. Ezt megelőzően jelent meg a Bank of Japan friss Tankan jelentése, amely a feldolgozóipari cégek határozottan javuló hangulatáról tanúskodott. A legnagyobb vállalatok bizalmi indexe 12-re nőtt július és szeptember között az ezt megelőző három hónapban feljegyzett négyes értékről. Az adat az optimista és a pesszimista cégek különbségéből adódik.

A feldolgozóiparai vállalatok növelni akarják befektetéseiket a 2014 márciusáig tartó üzleti évben. A korábbinál gyengébb jen exportösztönző hatása az év első felében csak a gazdaság meghatározott szektorait érintette - ami az előző Tankan jelentésben tükröződött -, ám a kedvező folyamat mostanra tágabban szétterjedt az iparban, elérve más területeket is - értékelte a friss hangulatjelentést Marujama Josimasa, az Itochu gazdaságkutató intézet vezető elemzője.