Szaúd-Arábia Szíria tartozásainak kifizetését tervezi, amely megnyithatja az utat további források előtt az új kormány számára – számolt be három különböző forrásra hivatkozva a Reuters.

Megvalósulása esetén a lépés az első ilyen lenne, mióta tavaly decemberben iszlamista vezetésű lázadók sikeresen megbuktatták az Aszad-rezsimet.

A támogatás kulcsfontosságú a nehéz (anyagi) helyzetben lévő vezetés számára, hiszen nagy szükség volna az újjáépítések mielőbbi megkezdésére és a megbénult állami szféra újraindítására.

Egy korábbi katari kezdeményezés a szír közszolgálati dolgozók bérfizetésére az amerikai szankciók kérdéses állásán bukott meg. A múlt hónapban viszont az Egyesült Államok valószínűleg beleegyezett, hogy Doha Jordánián keresztül gázt szállítson az energiaszegénységgel is küzdő országba.

A szaúdi pénzügyminisztérium nem kívánta kommentálni az értesüléseket, bejelentést ígértek, ha és amennyiben bármi hivatalossá válik.

Szíriának körülbelül 15 millió dollárnyi hátralékot kellene megfizetnie, mielőtt további forrásokhoz vagy segítséghez juthatna a Világbanktól. Az állam azonban csupán szűkös devizatartalékkal rendelkezik, külföldön befagyasztott eszközöket pedig az értesülések szerint eddig nem sikerült feloldania.

A hitelekre a már említett közszolgák bérei miatt és a háborúban súlyosan megsérült energiahálózat helyrehozatala okán is nagy szüksége volna a közel-keleti országnak.

Szíria a tervek szerint az e hónapban tartott Világbank és Nemzetközi Valutaalap éves washingtoni tavaszi ülésszakára is magas szintű delegációval készül, mely az első amerikai látogatásuk lesz Aszad leváltása óta. Arról nem tudni, terveznek-e találkozókat az Egyesült Államok tisztségviselőivel is.

Bár januárban a Szíriát érintő korlátozások egy részét a humanitárius segélyezés érdekében félévre feloldották, ennek hatása elenyésző volt. Márciusban a Trump-kormány egy feltétellistát küldött az állam vezetésének a szankciók végleges eltörléséhez.

A Fehér Házban azonban eltérő elképzelések versenghetnek egymással Szíria kapcsán, nem utolsó sorban az új rezsim Al-Kaidához köthető múltja miatt, amely néhányakat keményebb álláspont megfogalmazására ösztönözne. A két ország között ennek megfelelően az elmúlt hónapokban viszonylag kevés volt az interakció.

Kötéltáncot járnak, bármikor kitörhet egy komolyabb felkelés

Pár nappal a tömeggyilkosságok után, az Európai Unió konferenciáján az adományozók 5,8 milliárd eurót ajánlottak fel Szíria megsegítésére. A szakértő szerint akár az Aszad elleni háborút a győztes oldalon befejező csoportok is egymásnak eshetnek. Bővebben >>>