A kínai, globális piacra is termelő kompozitgyártó LZ Blades állítása szerint elkészítették a világ - aktuálisan - leghosszabb szélturbina lapátját. Az Offshore Wind Business oldalán megjelent híradás szerint a 16 megawatt (MW) teljesítményre képes tengeri (offshore) szélturbinára kerülő lapátok egyenként 50 tonnát nyomnak, a rotorra illesztésnél a lapát keresztmetszeti átmérője több mint 5 méter.
A kínai kompoztigyártó azt is állítja, hogy megoldást talált arra a gyártási feladványra is, hogy a turbinalapátok (blade) megmunkálása során minimálisra csökkentsék a deformációt. A szélenergia hasznosításnak ezzel - ha a tesztek jól sikerülnek - egy új szintje előtt nyílik meg az út.
Az LZ Blades a mostani rekord előtt az utóbbi egy évben több, összesen három, száz méternél nagyobb blade-et is legyártott, a 102, 110 és 112 méter hosszúságú szélturbina lapátok felhasználhatóságáról azonban eddig kevés az információ. A szélenergiás szaklap szerint a Vestas 15 MW-os "csúcsragadozója", a V236-15 115 méteres lapátokat használ, a júniusban bemutatott, 12 MW-os, tájfunálló MingYang MySE 12 111,5 métereseket, a Siemes Gamesa zászlóshajójának készülő SG 14-236 DD prototípusai pedig ugyancsak 115 méteres lapátokat forgatnak.
Az új blade hosszúsági rekordnak ennél fogva nem is a már meglévő turbinaméretek adják meg a fontosságát, sokkal inkább az, hogy a gyártók közti éles, "még nagyobb-még magasabb-még erősebb" verseny következő lépcsőfoka felé mutathat utat. Az LZ Blades új tengeri szélturbinájának teszteredményei emellett leginkább azt mutatják majd meg, hogy a kínai gyártástechnológia valóban felvette-e a kesztyűt, és lépést tart-e az európai technológiai élmenőkkel.
Kínai előretörés
A Nikkei Asia nyár elején arról számolt be, hogy miközben az iparági adatok szerint a világ 2021-ben megháromszorozta az új offshore szélenergia-kapacitást, a legnagyobb növekedésért Kína "a felelős". A Global Wind Energy Council adatai szerint tavaly globálisan 21,1 gigawattnyi tengeri szélerőművet helyeztek üzembe - ami gyakorlatilag 21 atomreaktor bekapcsolásával azonos potenciál - és ebből a kínaiaké 16,9 GW. Ez az ugrás azonban a számukra is óriási, mivel a 2020-as növekedés négyszeresét abszoválták.
Mindkét adathoz képest szerényebb előrelépésre volt csak képes Európa, ahol tavaly egy szerény, 3,31 GW-os bővülést sikerült összehozni. A világban a tengeri és szárazföldi szélerőműves potenciálbővülés 2021-ben egyébként összesen 57,17 GW volt, ami azt jelenti, hogy az offshore növekedés adta a bővülésnek mintegy 40 százalékát.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Zelenszkij: akár világháború is lehet

Kitálalt a mérnök: ennyi ideig maradnak állva a panelházak
Beütött a krach, leáll a General Motors egyik gyára

Letaszították a trónról a Balatont, legalábbis egy időre

Gigantikus csalás: már megint ellopták a fél világot

Itt a fordulat! Európa vezető országa sem támogatja Ukrajna EU-s csatlakozását

Beüt az energiakrach az EU-ban? Visszatérhet az orosz gáz korszaka

Nem cáfolták a titkosszolgálatot: Putyinék érzékelőkkel kémlelhetik a brit tengeralattjárókat

Ezermilliárd forintot érő arany van a Balatonban, mégse bolygatná a kormány
