A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank együtt több mint 300 millió dollár rendkívüli segélyt nyújt annak a három nyugat-afrikai országnak, amelyeket a leginkább sújtja a februárban kirobbant Ebola-járvány - jelentette a Financial Times.
Az egészségügyi vészhelyzet súlyos emberi, szociális és gazdasági válsághoz vezetett, amelyre határozott választ kell adnia a nemzetközi közösségnek - derült ki Christine Lagarde, az IMF igazgatója szavaiból.
A járvány dollármilliárdokat faraghat le a nyugat-afrikai régió jövedelméből, így ennek megfelelő választ kell adnunk a problémára, mégpedig minél előbb - fogalmazott Jim Yong Kim, a Világbank elnöke. Az IMF az első körben 127 millió dollárt utal át Guineának, Libériának és Sierra Leonénak, amelyet jelentős hozzájárulásnak tart a következő hat-kilenc hónapban várható 300 millió dolláros költség fedezéséhez. A szervezet további támogatásról dönt októberben. A Világbank 200 millió dolláros segélyt ajánlott fel - Kim elmondása szerint a tagállamok teljes egyetértésével.
Lassulás
Az Ebola-járványban eddig 2500 ember veszítette életét. A fertőzést 5000-en kapták el, ám az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra figyelmeztetett, hogy a fertőzés gyorsuló terjedése miatt a halottak száma minden három hétben megduplázódhat. Az említett három országon kívül Nigériában és Szenegálban jegyeztek fel néhány megbetegedést.
Az IMF szerint Guineában, Libériában és Sierra Leonéban a mezőgazdaság, a bányászat, a szolgáltató szektor szenvedheti el a legnagyobb károkat a kieső munkanapok miatt. Ezek az ágazatok kritikusan fontosak a gazdaság és a foglalkoztatás szempontjából. A Valutaalap előrejelzése szerint Guinea GDP-je a korábban várt 3,5 százalék helyett csak 2,4 százalékkal bővülhet idén, Libériáé 5,9 százalék helyett 2,5 százalékkal, Sierre Leonéé 11,3 százalék helyett nyolc százalékkal nőhet.