Hosszú ideje az egyik legnagyobb megmérettetésére készülhet Recep Tayyip Erdogan török elnök: a május 14-i választáson szoros végeredményre kell készülni jelen állás szerint. A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok szerint jelenleg az ellenzéki jelölt, Kemal Kilicdaroglu vezet, bár csak csekély előnnyel – írja a Politico.
Bár a februári földrengések után a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja több képviselője is utalt arra, hogy a megváltozott körülmények között halasztani kellene az eredetileg májusra előrehozott elnökválasztást, Recep Tayyip Erdogan az ellenzéki össztűz hatására végül mégsem forszírozta a halasztást.
A hivatalos tájékoztatás szerint azok is a szavazóurnákhoz járulhatnak majd, akik a földrengés során elveszítették otthonaikat, és el kellett hagyniuk eredeti lakóhelyüket. Ők az aktuális tartózkodási helyükön szavazhatnak majd.
Recep Tayyip Erdogan pedig bejelentette, kegyeleti okokból zenét ezúttal egyáltalán nem fognak felhasználni a kampány során.
A kampányidőszak kulcstémái többek között a következők:
- Törökország szerepe a NATO kötelékén belül,
- az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval és Oroszországgal való kapcsolat,
- migrációs politika,
- Ankara szerepe az ukrajnai háborúban.
De ki is az ellenzéki vezér?
A 74 éves Kemal Kilicdaroglu nem véletlen kapta a török Gandhi becenevet. Közvetlen kollégái szerint mérhetetlen nyugalma gyakorlatilag már ijesztő, egy párttársa szerint soha nem emeli fel a hangját. „Néha bizonyos dolgok az őrületbe kergetnek minket, és nem bírjuk magunkban tartani az indulatainkat. Kilicdaroglu azonban még ezekben a pillanatokban is meg tudja őrizni a hidegvérét” – idézi az ellenzéki jelölt munkatársát a BBC.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a politikus nem az evidens választás a 20 éve hatalmon lévő Recep Tayyip Erdogannal szemben. Hónapokig kellett bizonygatnia az ellenzéki szövetségnek, hogy alkalmas lehet a nagy feladatra, az aktuális államfő leváltására.
Hogy mit jelentene a török bel- és külpolitika szempontjából Kilicdaroglu győzelme? Bizonyos török és nyugati elemzők szerint Törökország ismét demokratikus, virágzó, az európai uniós tagságra kész és NATO-szövetségeseihez jobban igazodó állam lehet. Kétségtelen, hogy törökök millióinak megkönnyebbülést jelentene, ha Erdogan kikapna és lemondana a hivataláról. Ám nem valószínű, hogy Törökország visszatér egy olyan múltba, amely soha nem is létezett
– összegzi a kilátásokat a Foreign Policy.
Ugrásra készen a befektetők
A Reuters török kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy az elmúlt időszakban, mióta valós esély látszik arra, hogy a közeljövőben módosulhat a török gazdaságpolitika, a külföldi befektetők részéről is megnövekedett érdeklődést tapasztalnak. Különösen a fúziók és felvásárlások terén várható jelentős előrelépés.
„Az európai, izraeli és Öböl-menti országokból – például az Egyesült Arab Emírségekből és Szaúd-Arábiából – is érkeztek befektetői megkeresések, az infrastrukturális beruházások iránt érdeklődtek, különösen az energia területén”
– nyilatkozták a lapnak a nevük elhallgatását kérő források.
A külföldi befektetők tárgyaltak a kormánnyal, az ellenzékkel, valamint állami és magánszektorhoz tartozó vállalatokkal is. Miután azonban akkor, ha Recep Tayyip Erdogan maradna hatalmon, nem apellálhatnának a kormányzati gazdaságpolitika gyökeres változására, vélhetően inkább Kemal Kilicdaroglu színre lépésében bíznak.