Nem próbálkozik újabb monetáris enyhítéssel az ECB mai kamatdöntő ülésén - vélik az AFP-nek nyilatkozó elemzők, annak ellenére, hogy módosított gazdasági prognózisában várhatóan az eurózóna recessziójának mélyülését jelzi majd előre. Az alapkamat már így is rekordalacsony szinten, 0,75 százalékon áll és a nyár közepe óta csőre töltött állapotban van a következő mennyiségi beavatkozás (OMT) is. Az európai jegybank tapasztalatai szerint a kamat mérséklésének nem volt számottevő gazdaságélénkítő hatása, és amíg a pénzügyi transzmissziós mechanizmusok nem működnek, azaz a bankok nehezen hiteleznek, addig nem is fog - mondja Marie Diron, az Ernst & Young elemzője.

Ezért lehet érdekesebb az ECB előrejelzésének módosítása. Az Ernst & Young jó ideije azt jósolja, hogy az eurózóna a második egymást követő évben is stagnálhat 2013-ban, a jegybank szeptemberi előrejelzésében 0,4 százalékos idei zsugorodás után 0,5 százalékos bővülést várt a jövő évre.

Két tűz között

Az európai jegybank feloldhatatlan dilemma elé került - véli Christian Schulz, a Berenberg Bank közgazdásza. Az eurózóna gazdasága recesszióban van, az infláció gyorsan csökken, ám a munkanélküliség rekordokat dönt. Ezek a körülmények gazdaságösztönzésért kiáltanak. Ugyanakkor az övezet legerősebb állama, Németország erősen ellenzi a további monetáris enyhítéseket, mert retteg a pénzromlás esetleges felpörgésétől, amit az okozhat, hogy a plusz forrás számos tagország versenyképtelen gazdaságába ömlene.

Ezért biztos, ami biztos, a bank döntéshozói inkább nem csinálnak semmit. Más szakértők egyetértenek ezzel a véleménnyel, csak annyit tesznek hozzá, hogy szemben az ősz eleji helyzettel, amikor nem volt vita a döntéshozók között a kamattartásról, most lesznek, akik felvetik a vágás lehetőségét. Ami a mennyiségi könnyítést illeti, el fog jönni a pillanat, amikor a banknak meg kell mutatnia, hogy az OMT nem csupán elvi beavatkozási lehetőség. A jelenlegi átmeneti, karácsony előtti nyugalmat azonban nem bolygatják fel.