A háború kezdete óta 800 ukrajnai menekült fordult Romániában az Országos Munkaerő Ügynökséghez (ANOFM) azért, hogy állást találjon. Az álláskeresők között hegedűsök, halászok, sofőrök és cukrászok is voltak - adta hírül a Maszol. Munkába 2700 ukrajnai állt. Mostanáig 277 munkáltató jelezte, hogy szívesen alkalmazna háborús menekülteket, akiknek összesen 4100 állást kínálnak.
A legnagyobb kereslet szakképzetlen munkaerőre van, illetve csomagoló- és készruha-készítő szakmunkásokra, konyhai személyzetre és pincérre. A munkába állók száma elenyésző az országba érkező menekültekéhez képest, s a munkaügyi szakemberek nem is számítanak rá, hogy ez érdemben változna. Ennek a fő oka az, hogy Románia tranzitország az Ukrajnából érkezők számára, a többségük Németországba, Nagy-Britanniába és Lengyelországba tart.
Kapcsolódó
A menekülthullámnak azért sincs számottevő hatása a munkaerőpiacra, mivel főleg gyerekes nők érkeznek a háború sújtotta területekről, akik számára a felkínált munkahelyek zöme nem megfelelő. „Románia sosem volt migrációs célország, ezért a kormánynak nincs igazi szociális és munkaügyi integrációs politikája, s emiatt elszalasztunk egy csomó lehetőséget” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Raluca Pârvu, a BPI Románia humán erőforrás ügynökség vezetője.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Trump első száz napjának mérlege: az USA elnöke megdönti az eddigi világrendet

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Szelfizett a kormányfő a pápa temetéséről, népharag zúdult rá

Lehengerlően olcsó elektromos autóval hozakodnak elő, de magunknak kell összerakni

Durván bezuhant Trump népszerűsége

Ezekre a hibrid autókra esküsznek a magyarok

A cápák nem vérszomjas gyilkosok – egy új kutatás megcáfolja, amit eddig hittünk

Inkább az egyházakba vágynak a kitoloncolásra ítélt menedékkérők
