Újabb számokat közölt a Facebookon Ukrajna Fegyveres Erőinek vezérkara szerdán arról, hogy milyen veszteségek érték az orosz sereget a megszállás február 24-i megkezdése óta - írta meg az Ukrinform. A listán a személyi áldozatok mellett szárazföldi, vízi és légi harci eszközök is szép számmal szerepelnek.
Az ukránok szerint július 20-ig az oroszok elvesztettek
- 38 750 katonát,
- 1700 nehéz harckocsit,
- 3905 páncélozott harci járművet,
- 856 tüzérségi rendszert,
- 250 többszörös rakétakilövő rendszert,
- 113 légvédelmi rendszert,
- 221 harcászati repülőgépet,
- 188 helikoptert,
- 2775 egyéb járművet, köztük üzemanyagot szállító teherautókat,
- 15 hajót, illetve hadihajót,
- 703 pilóta nélküli légi eszközt (drónt),
- 70 specializált egységet (például kotró-rakodó nehézgépeket)
- és 167 ellenséges cirkáló rakétát.
Bár az ukrán katonai vezetés orosz veszteségekről szóló számai általában túlzóak, a nyugati hírszerzők a számok felét-kétharmadát igazolni szokták, emellett azt is érdemes észben tartani, hogy minden elesett katonára általánosan két másik súlyosan megsérült jut, akik hónapokig vagy akár évekig kórházi ellátásra, terápiára szorulnak, így a fronton már nem vehetnek részt az összecsapásokban.
Elhibázott szabotázs
Mindeközben a brit védelmi minisztérium hírszerzési tájékoztatója szerint az ukrán csapatok kedden sikertelenül próbáltak megsemmisíteni egy Dnyeper folyón átvezető hidat. Az Antonovszkij hídra mért támadásról a Herszont megszállt orosz erők számoltak be, de a brit hírszerzés szerint az még nagy valószínűséggel használható.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 20 July 2022
— Ministry of Defence ???????? (@DefenceHQ) July 20, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/nx8fNH0vaD
???????? #StandWithUkraine ???????? pic.twitter.com/9q2Q3h3FrA
Ez a híd az egyik a kettő közül, amelyen keresztül az oroszok kimenekíthetik vagy utánpótlást tudnak biztosítani a Dnyeper túlpartján harcoló csapataiknak. Mivel a folyó a legtöbb helyen 1000 méter széles, így az átkelést elősegítő hidak komoly stratégiai jelentőséggel bírnak mindkét fél számára.
Herszon az oroszok által birtokolt legnyugatibb település, a Krím-félsziget kapujától alig több mint 100 kilométerre. A híd állapotáról az orosz közszolgálati TASZSZ hírügynökség is beszámolt, de az ukrán háborút követő élőtérképen is jól látszik, hogy jelenleg ez az egyetlen hely, ahol a ukrán tüzérség visszatámad, míg a háború keletre eső területein szinte egybefolynak az orosz bombázásokról szóló jelentések.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!