Az amerikai kereskedelmi minisztérium kedden közölte, hogy 512,9 milliárd dollár értékben érkeztek új megrendelések, ami az előző havit 1,1 százalékkal, 5,8 milliárd dollárral haladja meg. Februárban, amikor a szokatlanul hideg időjárás megbénította a fél országot, 0,5 százalékos csökkenést mértek. Elemzők 1,3 százalékos növekedésre számítottak márciusról.
Éves összehasonlításban 6,6 százalékkal nőtt az új gyáripari megrendelések értéke márciusban.
A gyártók számára a legnagyobb akadályt nem a kereslet hiánya jelenti a járvány utáni gazdasági fellendülés közepette, hiszen a vállalatokat elárasztották az új megrendelések. Problémát az alkatrész- és anyaghiány, valamint a szűk ellátási keresztmetszetek okozta erőteljes áremelkedés okoz. Különösen nagy gondot jelent a számítógépes chipek globális hiánya.
A gyáripar kiszállításai havi összevetésben 2,1 százalékkal nőttek márciusban a februári 1,9 százalékos csökkenés, illetve a januári 1,8 százalékos emelkedés után. A gyárak raktárkészleteik értéke márciusban 0,7 százalékkal, februárban 0,8 százalékkal, januárban pedig 0,2 százalékkal bővült.
A közlekedési eszközöket nem számítva havi szinten 1,7 százalékkal nőtt a gyáripar új megrendeléseinek értéke márciusban, szemben a februári 0,2 százalékos csökkenéssel.
A repülőgépek nélkül számított polgári célú termelési eszközök új megrendelései - amelyet a gépekre és felszerelésekre szánt vállalati költségek mérőszámának is tekintenek - márciusban 1,2 százalékkal, januárban pedig 0,7 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, de februárban 0,8 százalékkal csökkent.
A feldolgozóipar, amely az amerikai gazdaság 11,9 százalékát fedi le, tavasszal történelmi mélységekbe zuhant a koronavírus-járvány hatására, de már májusban elindult a kilábalás párhuzamosan azzal, hogy a vállalatok elkezdték feltölteni készleteiket, a fogyasztók pedig szolgáltatások helyett inkább termékeket vásároltak, például a távmunka és a távoktatás feltételeit biztosító árucikkeket.
Az amerikai gazdaság szezonális kiigazítással számolva 6,4 százalékos évesített ütemben nőtt az első negyedévben, meghaladva a 6,1 százalékos elemzői várakozásokat és tavalyi negyedik negyedévben mért 4,3 százalékot. Idén meghaladhatja a 7 százalékot is a gazdasági növekedés üteme, ami 1984 óta a legjobb adat lenne.
Tavaly az utóbbi 74 év legrosszabb teljesítményét nyújtotta az amerikai gazdaság 3,5 százalékos visszaeséssel a koronavírus-járvány következményeként.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Négy-öt millió magyar ember életét változtatná meg a kormány, konzultáció is lesz róla

Varga Mihály: Sáncháború alakul, mindneki beássa magát a védvonalai mögé

Annyian vannak a Szent Péter téren, hogy le kellett zárni – egy világ figyeli a pápa temetését (KÉPEK)

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

A speckó okostelefont már nem is exportálják a kínaiak

Óvatosság és kivárás: sokan nem tudnak megbirkózni a gigantikus lakásárakkal

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Utasok tízezreit érinti a menetrendváltozás májustól

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat
