Az elemzői konszenzusnak megfelelően éves alapon – az előző havi 2,7 százalékhoz képest – 2,9 százalék volt az Egyesült Államokban a decemberi infláció.  A közgazdászok többsége 0,3 százalékos havi áremelkedést jelzett az év utolsó hónapjára, azonban novemberről-decemberre 0,4 százalékos volt az infláció, a maginfláció pedig 0,2 százalékkal gyorsult.

A várakozásokkal ellentétben, az előző havi 3,3 százalékot követően 3,2 százalékra mérséklődött az éves alapon mért maginfláció.

Szeptembertől kezdve novemberig végig 3,3 százalékra mérték az élelmiszer- és energiaárakat nem tartalmazó maginflációt. Az inflációsnál alacsonyabb adat annak köszönhető, hogy elsősorban energiaáraknál regisztráltak emelkedést, az előző hónaphoz képest a benzin átlagára 4,4 százalékkal növekedett – írja a Forbes. 

Ez még mindig amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed)  által meghatározott 2 százalékos hosszú távú cél felett van. Legutóbbi, december 18-án végződött kétnapos kamatdöntő ülésén a Fed a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 4,25-4,50 százalékra csökkentette az irányadó dollárkamat-tartományt.

A jelenlegi elemzői várakozások alapján a Fed következő, január 29-én végződő kétnapos kamatdöntő ülésén nem változtat a kamatszinten.

Változó energiaárak 

Decemberben az energiaárak éves szinten jelentősen lassuló ütemben: 0,5 százalékkal csökkentek az előző havi 3,2 százalék után. Az MTI beszámolója szerint ezen belül

  • a benzin ára éves bázison 3,4 százalékkal esett decemberben, míg egy hónappal korábban 8,1 százalékos volt a csökkenés.
  • Eközben a gázolaj ára az előző havi 19,5 százalékos csökkenés után 13,1 százalékkal esett,
  • a földgázé pedig az előző havi 1,8 százaléknál gyorsabb ütemben, 4,9 százalékkal nőtt. 

Az élelmiszerárak éves növekedése az előző havi 2,4 százalékról 2,5 százalékra gyorsult decemberben, emellett a szállítási szolgáltatások ára is nagyobb mértékben nőtt, mint az előző hónapban. Ugyanakkor lassuló ütemben nőtt a lakhatás ára, miközben folytatódott az új járművek és a használt járművek árának éves csökkenése.   

Erősödött a forint

A piac elsősorban a magas kötvényhozamoktól és az erős munkaerőpiac inflációs hatásától félt, következésképpen jót tehet a részvénypiacoknak és úgy általában a kockázati eszközöknek a vártnál alacsonyabb maginfláció. 

Azonban előreláthatóan esni fognak a kötvényhozamok és a dollár is gyengülhet. Ennek folytán a forinthoz hasonló feltörekvő devizák várhatóan erősödni fognak, három előtt pár perccel a dollár árfolyama 396,266 forintra, míg az euróé rövid időre 410,049 forintra mérséklődött.

Dollárkirály nyerni készül, de nagyot is bukhat

A devizapiac egyre biztosabbnak látja, hogy az eurónak befellegzett és tovább fog gyengülni a mindent elsöprő dollárerősödés során. Van azonban olyan vélemény, amely szerint a nagy dollárimádat hamarosan véget ér és érdemes lehet az euróvásárlásra felkészülni.A részletekről ITT olvashat