A szezonálisan kiigazított adatok szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 965 ezer volt a január 9-ével zárult héten, ami 81 ezerrel haladja meg az egy héttel korábbi 784 ezret. Elemzők enyhe emelkedést, 795 ezres számot vártak.
A kérelmek számát valószínűleg az is emelte, hogy sokan újra jelentkeztek, miután a kongresszus december végén jóváhagyta az újabb gazdaságösztönző programot, amely révén egyebek között március 14-ig meghosszabbították a munkanélkülieknek járó heti plusz 300 dolláros segély kifizetését, illetve az állami munkanélküli támogatásokra nem jogosult személyeket, például az egyéni vállalkozókat, megsegítő szövetségi programok működését.
Kapcsolódó
A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag - amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat - 18 ezer 250-nel, 834 ezer 250-re kúszott fel a múlt héten. Egy évvel korábban még 214 ezer 250-en állt a mozgóátlag. A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma a január 2-ával végződött héten 199 ezerrel, 5 millió 271 ezerre emelkedett. Elemzők sokkal jobb adatra, 5,061 millióra számítottak. A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 59 ezerrel, 5 millió 215 ezer 750-re esett. Ez még mindig majdnem háromszorosa az egy évvel korábbi 1,74 milliós számnak.
A munkanélküli segélykérelmek magas száma más egyéb adatokkal együtt azt sugallja, hogy az amerikai gazdaság teljesítményét visszavetik a vállalkozások működését akadályozó szigorú járványellenes intézkedések, valamint a fogyasztói kiadások csökkenése. A jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottságának tagjai arra számítanak, hogy az új koronavírussal fertőzöttek számának emelkedése különösen nagy kihívást jelent a munkaerőpiac számára a következő hónapokban.
A helyzet romlását mutatja, hogy nyolc hónapja először decemberben nem emelkedett, hanem 140 ezerrel csökkent a magángazdaság nem mezőgazdasági ágazataiban a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban. A munkanélküliek száma és a munkanélküliségi ráta nem változott decemberben a novemberi 10,7 millióhoz és 6,7 százalékhoz képest. A koronavírus-válság előtt, februárban 5,7 millióan voltak munka nélkül és 3,5 százalékos volt a munkanélküliségi ráta.
Az Egyesült Államokban tombol a koronavírus-járvány, az igazoltan megfertőződött emberek száma már átlépte a 23,5 milliót, a halottaké pedig a 393 ezret.