Dúlnak a viharok Szófiában a Bulgartabac dohányárugyár privatizálása körül - tegnap parlamenti meghallgatáson cáfolta Emil Karanyikolov, a szófiai privatizációs hivatal elnöke, hogy az ország egyik legsikeresebb üzemét valójában Irena Krasztyeva hazai sajtócézár szerezte meg. A versenyben a Bécsben bejegyzett orosz BT Invest nyert, miután mindkét vetélytársa, a British American Tobacco és az osztrák székhelyű CB Family Office Service feladta. A második legnagyobb orosz bank, a VTB tulajdonában levő cégé lett a Bulgartabac részvényeinek 79,8 százaléka, 100,1 millió euróért. A szerződés értelmében a holdingot 10 éven belül nem adhatja el a BT Invest, ezt azonban - mint a Balkan Insight rámutatott - könnyű kijátszani, elég hozzá a dohánygyár helyett a BT Investet megvásárolni.

A vihart nem az ár váltotta ki, ami megfelelt az erre felkért Citigroup becslésének - és annak, hogy korábban már négyszer próbálták hiába eladni a Bulgartabacot -, hanem a tulajdonos személye. Karanyikolov a parlamenti meghallgatáson azt állította, gyanítja ki áll a BT Invest mögött, de nem árulhatja el. A cég tulajdonosa a Cipruson bejegyzett VTB Capital, amelyet viszont a VTB Bank tulajdonol.

Az orosz lapok szerint az egész ügy mögött az egyik leggazdagabb orosz, a Vlagyimir Putyin kormányfővel közeli kapcsolatban álló Ivan Szavvidi parlamenti képviselő áll. Szavvidi a bolgár cég régi üzletfele, a rosztovi Donszkoj Tabak tulajdonosa, amely határozottan cáfolta a szófiai híreket, rámutatva, hogy mint parlamenti képviselőnek nincs joga üzleti tevékenységet folytatni, így a Bulgartabak privatizációjában sem vehet részt. Azt azonban senki sem hiszi, hogy a VTB meg akarná tartani magának a cigarettagyárat.