Az Európai Bizottság elnöke megegyezne Trumppal a vámok ügyében. A kivetett adók kétoldalú eltörlését ajánlja, melyre Washington egyelőre nem reagált – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Az európai vezető javaslata szerint kölcsönösen megszüntetnék az iparcikkekre vonatkozó behozatali adókat. Hasonló ajánlatot von der Leyen már az amerikai elnök április 2-i, az Európai Uniót is érintő vámbejelentése előtt is tett, azonban Trump ezt nem fogadta el.

Az egész világgazdaságot megbolygató rendeletek kihirdetése után újból megkeresték az amerikai felet, ám továbbra sem érkezett pozitív reakció. A bizottság elnöke szerint az autók vámmentességének kérdése már többször is előkerült, azonban mindeddig megfelelő válasz nélkül.

Európa mindig készen áll egy jó üzletre

– mondta Ursula von der Leyen hétfőn.

Az Európai Bizottság vezetője egyértelművé tette: kész teljesen eltörölni bizonyos ipari termékekre vonatkozó vámokat – köztük a járművekre kivetett tarifákat is –, ha az Egyesült Államok is hasonlót lép. Ursula von der Leyen bizottsági elnök kijelentette:

az unió egy „nulla a nulláért” vámegyezményre törekszik Washingtonnal.

Ám ha Donald Trump elnök nem fogadja el az ajánlatot, kemény válaszcsapást mér Brüsszel az Egyesült Államokra.

Az Európai Bizottság elnöke közölte, hogy a tárgyalások szorgalmazása mellett készülnek az esetleges ellenintézkedések bevezetésére is, amennyiben nem sikerülne megállapodniuk a Trump-kormánnyal. Készek megvédeni a kereskedelmet az importvámok eltérítő hatásától, ennek érdekében pedig egy munkacsoportot is létre fognak hozni a politikai lépések tényszerű alátámasztására.

A vámbejelentéseket követően hétvégén Elon Musk Olaszországban járt, a jobboldali Lega kormánypárt rendezvényén. Az amerikai elnök tanácsadója kiállt egy transzatlanti szabadkereskedelmi övezet létrehozása, valamint az Európa és az Egyesült Államok közötti szoros partnerség további erősítése mellett.

Szijjártó Péter is megszólalt a viszontvámok kérdésében

Magyarország nem támogatja, hogy az Európai Unió viszontvámokat vessen ki az Egyesült Államokra – jelentette ki Szijjártó Péter az MTI szerint.A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, nem szabad „bosszúintézkedéseket” hozni, „stratégiai nyugalomra van szükség”. Hozzátette, hogy komolyan vehető ajánlatokkal már hónapokkal ezelőtt sikeres tárgyalásokat lehetett volna folytatni az amerikai féllel.

A Bizottság ezenfelül bővítené az Európai Unió kereskedelmi kapcsolatait más országokkal is, például Indiával, Malajziával, Thaifölddel és Indonéziával. Ursula von der Leyen említést tett a dél-amerikai Mercosurral kötött megállapodásról, valamint beszélt a Mexikóval és Svájccal kötendő hasonló szövetségekről.

A világkereskedelem 83 százaléka az Amerikai Egyesült Államokon kívül zajlik 

– tette hozzá az Európai Bizottság elnöke.

Trump célja a vámok bevezetésével az általa vélelmezett kereskedelmi egyensúlytalanságok megszüntetése lenne, miközben a kampányígéretei közt szereplő adócsökkentésekhez szüksége is lesz a nagyobb adóbevételekre, így kérdéses, hogy az Unió javaslatát elfogadja-e majd az Egyesült Államok.

Ursula von der Leyen: A Trump-féle vámok világszerte drámai következményeket hoznak

Az Európai Bizottság elnöke súlyos következményekre figyelmeztetett Donald Trump vámintézkedései miatt, amelyek szerinte a világgazdaságra, a fogyasztókra és a vállalkozásokra is drámai csapást mérnek.Bővebben>>>