Barack Obama az ország jövőjéért egyre inkább aggódó, a gazdaság teljesítményével elégedetlen, önbizalmát részben elvesztett nemzet előtt tarja meg idei évértékelő beszédét - derült ki a Wall Street Journal és az NBC News közvélemény-kutatásából. Csak elődje, George W. Bush szerepelt gyengébben a népszerűségi listákon modern felmérések kezdete, azaz 1930-as évek óta.

Ugyanakkor sajátos módon a megkérdezettek többsége támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyeket az elnök utolsó évei legfontosabb céljainak jelöl meg. Elvárnák a Fehér Háztól és a kongresszustól, hogy helyezze előtérbe a munkahelyteremtést, a kisgyermekek oktatását és - kisebb többséggel - a minimálbér emelését.

Gazdagok és szegények

A válaszadók valamivel több mint fele azt várja a kormánytól, hogy csökkentse a jövedelmi különbségeket. Obama várhatóan erről is beszél szélesebb összefüggésben: a gazdag és szegény amerikaiak közti szakadék mérsékléséről szóló részben. Demokrata elemzők szerint a beszéd lehetőséget ad az elnöknek arra, hogy megnyomja a reset gombot azt követően, hogy legfontosabb újítása, az egészségügyi reform (Obamacare) nagy bukfenccel indult.

Milyennek látja az USA helyzetét? (A válaszok százalékában*)
Megosztott37
Zavaros23
Romlik21
Javul19
Megtört14
Reményt keltő13
Erős3
*a megkérdezettek egy-két jelzőre szavazhattak
Forrás: Wall Street Journal

Az állami támogatást is magában foglaló biztosításba az interneten lehet jelentkezni, ám az ennek kezelésére hivatott számítástechnika rendszer hónapokig technikai hibákkal küszködött. Ennek tükrében nem meglepő, hogy republikánus szakértők úgy vélik, Obama megítélése részben emiatt, részben az államigazgatást hetekre lebénító költségvetési vita miatt majd hogy nem jóvátehetetlenül leromlott.

Hogy mi van?

A felmérés tanulsága szerint amerikaiak 61 százaléka elégedett saját pénzügyi helyzetével. Ugyanakkor 71 százalékuk elégedetlen a gazdaság teljesítményével. Az előbbi optimizmus eszerint nem jelenik meg a fogyasztói bizalom erősödésében. Ezt az ellentmondást az elnök környezetében is érezhetik.

A kiszivárogtatott hírek szerint be fogja jelenteni, hogy a munkahelyteremtés, az infrastruktúra fejlesztése, a szakmai képzések és a felsőfokú tanulás lehetőségeinek bővítése terén kész a kongresszus jóváhagyása nélküli lépni. Más szóval, ki akarja használni azokat a törvényes lehetőségeket, amelyek segítségével az elnök a törvényhozás megkerülésével, rendeletek útján is intézkedhet.

Gödörben

Az elnök tevékenységét a felmérésben megkérdezett 43 százaléka ítélte meg pozitívnak. Az elmúlt év közepe óta készült közvélemény-kutatásokban folyamatosan ugyanez az arány adódik. A válaszadók közel 60 százaléka bizonytalan azzal kapcsolatban, hogy Obama mire fogja felhasználni hátralévő három évét, vagy aggódik emiatt, vagy nem vár semmit a regnáló elnöktől.

Elnökök megítélése* (százalék)
NegatívPozitív
F. Roosevelt4258
Truman4936
Eisenhower3060
Reagan2764
Clinton3062
G. W. Bush5439
Obama5143
*kormányzásuk 6. évének elején, a semleges szavazatok nélkül
Forrás: Wall Street Journal

Ezzel egyidejűleg a kongresszus megítélése is soha nem látott mélyponton van. Ősszel időközi választások lesznek, ezért nem jó hír a demokratáknak, hogy elnökük népszerűsége nem igazán acélos. Ugyanakkor a verseny nyílt: míg decemberben a republikánusok megítélése volt kicsit jobb, a mostani felmérés szerint a demokraták állnak hajszálnyival jobban.

Gyenge év

Obama nem sokat ért el a 2013-as évértékelőjében kiemelt ügyekben. Ígérete ellenére nem szigorították meg a fegyvertartás szabályait, nem léptek előre a klímaváltozás elleni küzdelemben és nem emelték a minimálbért. A bevándorlás átfogó szabályozásáról szóló törvény átment a kormánypárti többségű szenátuson, ám az ellenzéki kézben lévő képviselőház szét kívánja szedni a törvényjavaslatot, hogy azután külön-külön döntsön egyes elemeiről.