A Szuezi-csatorna gazdasági övezetének általános hatósága (SCZONE) és Renew Power indiai energiavállalat szándéknyilatkozatot írtak alá egy nyolc milliárd dolláros zöld hidrogén bázis létrehozásáról. A hírt a H2 View adta közre azzal, hogy a Szuezi-csatorna közelében tervezett létesítmény első, 710 millió dollárra becsült első üteme 600 ezer négyzetméteres lesz, és 2025-ig 20 ezer tonna zöldhidrogént, illetve 100 ezer tonna zöldammóniát lesz képes előállítani.
A térségben gazdasági fellendülést hozó ügylet - írja a PV Magazine hírösszefoglalója: - az exportpiacokat és az egyiptomi belső piacot is megcélozza. Utóbbit leginkább úgy, hogy a kairói kormány a hidrogént elsősorban a hajózásban kívánja meghonosítani, és a szuezi hidrogénüzem ezt biztosan képes lesz szolgálni.
A most kötött megállapodás azonban elsősorban az exportra fókuszál; a végső cél az, hogy az építendő infrastruktúra évente 220 ezer tonna zöldhidrogén és 1,1 millió tonna zöldammóniát gyártson. Erre majd a tervezett második szakasz (2025-2029) végére lesz lehetőség, ami azonban a most bejelentett 710 millió dolláros költség tízszeresét, 7,147 milliárd dolláros beruházást igényel majd.
Zöldhidrogén-térség
A SCZONE eddig már összesen nyolc, az indiai céggel kötötthöz hasonló szándéknyilatkozatot kötött hidrogéntermelési célzattal, köztük olyan, e területre specializálódott nemzetközi vállalatokkal, mint a Maersk, a Scatec vagy az EDF Renewables.
Jehia Záki, az egyiptomi gazdasági övezet elnöke szerint a fokozódó érdeklődés egybevág azzal az elképzeléssel, hogy 2025-re a kiépítsék a zöldüzemanyag export-, illetve tárolási szolgáltatásokat. A SCZONE képes arra, hogy lokalizálja ezt az iparágat, hogy fejlessze a kikötőit annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb zöld üzemanyagot tankolhassanak a hajókba” – mondta az elnök.
A PV Magazine nem felejtett el arra sem hivatkozni, hogy Egyiptom látványos aktivizálódása mögött az is állhat, hogy miközben novemberben Sarm es-Sejkben a COP27 házigazdája lesz az ország, Egyiptom (ahol éppen a héten felülvizsgálták a 2035-ös energiastratégiát, és lényegében mindent a napenergiára, a szélre ésa zöldhidrogénre tettek fel) látványosan keresi e téren az együttműködési lehetőségeket a németekkel - és ezen keresztül az EU-val.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Döbbenetes nyomon a német titkosszolgálat: oroszok állnak az iszlamista terrortámadások mögött?

Valami nem stimmel, rengeteg ember tűnt el a boltokból

Száj- és körömfájás: ellopták a fertőzött telepről a fertőtlenítő szivattyút

Szijjártó Péter helyettese szerint Kína mostantól figyelembe veszi a magyar korlátokat

Mini-Dubaj hoppon maradt befektetői bombaüzletet kötöttek az Adrián

Legnagyobb ellenfele rárúgta az ajtót Trumpra

Megszólalt a rendőrség az iskolákat ért tömeges bombafenyegetésről: itt tart a nyomozás

Nagy pánik a tőzsdéken, de már látszik hova menekülnek a profik

Felboríthatják a sakktáblát a nagyok, az Egyesült Államok akár perifériára is szorulhat
