Kedden megemelte éves értékesítési és profitelőrejelzését az AstraZeneca, miután a harmadik negyedéves eredményei felülmúlták a várakozásokat. A vakcinagyártóként ismerté vált cég sikerét elsősorban a rák és a ritka betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerei iránti erős kereslet támogatta.
A londoni tőzsdén jegyzett vállalat bejelentette, megduplázza az Egyesült Államokra irányuló beruházásait.
Az AstraZeneca 2 milliárd dollárt kíván költeni kutatás-fejlesztésre és gyártóüzemekre, ezzel együtt 2026 végéig 3,5 milliárd dollárt fektet be az országban való jelenlétének bővítésére. A gyógyszergyártó által bejelentett beruházások jelentős részét, mintegy 2 milliárd dollárt a Maryland, Texas és Kalifornia államokban lévő gyártóüzemek bővítésére fordítják – írja a Reuters.
Pascal Soriot vezérigazgató a fejlesztések kapcsán kiemelte, hogy a
több milliárd dolláros beruházásunk az üzleti környezet vonzerejét tükrözi, az itt lévő tehetségek és innovációs képességek minőségével együtt az Egyesült Államokban.
A vállalat arra számít, hogy 2024-ben a bevételek és az egy részvényre jutó alaperedmény több mint tíz százalékkal emelkedik majd, szemben a korábbi, tíz százalékos növekedést előrejelző prognózissal.
Letartóztatás és visszaesés Kínában
A bejelentést követően 2 százalékot emelkedtek az AstraZeneca részvényei a korai kereskedésben, majd később erős csökkenést mutattak. Az elmúlt három hónapban a részvények mintegy 17 százalékot estek, ami a vállalat kínai üzleti tevékenységével kapcsolatos piaci aggodalmakat tükrözi.
- A kínai piac tavaly a vállalat bevételének 13 százalékát adta – harmadik negyedévben a kínai bevétel 1,7 milliárd dollár volt, ami 15 százalékos éves növekedést jelent.
- Az amerikai bevételek ugyanebben az időszakban 6 milliárd dollárt tettek ki, 23 százalékos növekedést produkálva.
A cég kínai tevékenységét érintő bizonytalanságot fokozta, hogy a múlt héten közölt a gyógyszergyártó:
a helyi hatóságok őrizetbe vették Leon Wangot, a cég kínai elnökét. A letartóztatás okai egyelőre nem kerültek nyilvánoságra.
Az AstraZeneca kedden megerősítette, hogy semmilyen értesítést nem érkezett a kínai hatóságoktól, miszerint vizsgálat alatt állna a vállalatuk, de szükség esetén együttműködnek a helyi szervekkel.
Nyáron jelentette be a brit-svéd gyógyszergyártó, hogy megkezdte a Covid-19 vakcina világszintű kivonását a vírus új variánsait célzó, frissített vakcinák „többlete” miatt. Azóta már nem az oltások jelentik a cég legnagyobb bevételforrását.
Óriási esélyt kapnak a magyarok - Ebből a betegségből meg lehet gyógyulni
2030-ig húsz új gyógyszert visz piacra az AstraZeneca. A kutatóik lényeges áttöréseket értek el az elmúlt hónapokban, főleg a daganatos betegségeknél.Itt olvashat a részletekrőlKövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!