Egyre több szakember figyelmeztet arra, hogy a romló gazdasági kilátások, a magas kamatszintek globálisan növelik a bankválságok kockázatát. Az Európai Rendszerkockázati Testület, amelynek feladata az euróövezet rendszerét fenyegető kockázatok nyomon követése és megállítása, vészjelzést adott, hogy nőhet a nemteljesítő hitelek aránya, ezért a bankok bedőlési kockázata nő. Azt javasolták, hogy a tőkepuffereket növeljék a pénzintézetek – ahogy arról korábban írtunk.
Most pedig a Fitch figyelmeztet, hogy egyre rosszabb a helyzetbe a pénzügyi szektorban. A nemzetközi hitelminősítő a tanulmány szerint a szeptemberrel zárult három hónapban 366 minősítési eljárást végzett bankok, nem banki jellegű pénzügyi szolgáltatók és biztosítótársaságok körében, és ezek 14 százaléka volt leminősítés, az osztályzatjavítások aránya ugyanakkor nem érte el az 5 százalékot.
A Fitch által a globális pénzügyi szektorban végrehajtott minősítési változtatások 60 százaléka szuverén osztályzati módosításokhoz kötődött. Júliusban például a cég "B"-ről egy fokozattal "B mínusz"-ra - mélyen a spekulatív sávba - rontotta Törökország államadósság-kötelezettségeinek besorolását, és abban a hónapban a pénzügyi szektort érintő negatív minősítési lépések kétharmadának közvetlen oka ez volt - áll a Fitch Ratings tanulmányában.
A cég kiemeli ugyanakkor, hogy egyedül Brazília osztályzati kilátásának stabilizálásához a júliusban végrehajtott pozitív pénzintézeti minősítési lépések 30 százaléka kapcsolódott.
A tanulmány a nem államadós-besorolási módosításokhoz kötődő minősítési lépések között felidézi, hogy a Fitch Ratings a harmadik negyedévben két lengyel bankot leminősített, miután a lengyel kormány fizetési moratóriumot hirdetett a helyi valutában fennálló lakossági jelzáloghitelekre, és ez komoly költségekkel terheli a lengyel bankokat.
A magyar bankoknál nincs baj
A Fitch által a magyar bankok körében végrehajtott harmadik negyedévi minősítési lépések mindegyike osztályzati megerősítés volt változatlan stabil kilátással: a cég így járt el a K&H Bank, a CIB és az Erste Bank Hungary esetében.
A Fitch Ratings a romló világgazdasági kondíciókra hivatkozva jelentősen rontotta legutóbbi globális előrejelzését.
Harmadik negyedévi, markánsan felülvizsgált prognózisában a hitelminősítő közölte: 2022-re 2,4 százalékos, 2023-ra 1,7 százalékos növekedési ütemet valószínűsít a világgazdaságban.
A cég a globális GDP-érték idei növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal, a jövő évi világgazdasági növekedésre adott becslését egy teljes százalékponttal csökkentette az előző negyedéves prognózisához képest.
0-ás növekedési forgatókönyvek
A Fitch londoni elemzői az Egyesült Államokban és az euróövezetben jövőre "zéróhoz egészen közeli" GDP-növekedést - az euróövezetben valójában enyhe, 0,1 százalékos egész éves átlagos visszaesést -, Kínában az idén mindössze 2,8 százalékos, jövőre is csak 4,5 százalékos gazdasági bővülést várnak. (Bár az ország egyre elmélyülő válságának legfrissebb jeleit még nem értékelte a hitelminősítő.)
Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics októberi előrejelzésében közölte: elsősorban a reálbérekre nehezedő nyomás, az emelkedő kamatok, valamint a befektetési eszközök és a lakóingatlanok áreséséből eredő negatív vagyoni hatások miatt azzal számol, hogy az Egyesült Államok, Kanada, az euróövezet és Nagy-Britannia egyaránt recesszióba kerül 2023-ban.
Az Oxford Economics ennek figyelembevételével jövőre mindössze 2 százalékos világgazdasági növekedést vár a nyáron valószínűsített 2,8 százalék helyett.
A ház londoni elemzői közölték: felülvizsgált prognózisukból az következik, hogy a világgazdaság 2023-ban a recesszió szélére sodródik az általánosan elfogadott kritériumok alapján, amelyek szerint két egymást követő negyedéves GDP-visszaesés esetén állapítható meg a recesszió bekövetkezte.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!